Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana

Wydarzenia:

Pod oknem

spotkanie ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji krakowskiej fot. Joanna Adamik / Archidiecezja Krakowska

- Podczas tej Eucharystii, módlmy się o bliskość z Chrystusem, otwartość i odwagę w słuchaniu oraz realizowaniu Bożego głosu wobec każdej i każdego z nas - mówił metropolita krakowski podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, w której uczestniczyło ponad 50 delegacji ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji krakowskiej.

 

Na początku homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że dzisiejsza liturgia słowa odsłania Boży zamysł dotyczący zbawienia człowieka i pokazuje gotowość Chrystusa do pełnienia woli Ojca. Odwołał się również do przewodniego hasła Światowych Dni Młodzieży w Panamie: „Oto ja służebnica Pańska”, a także do słów Jezusa: „Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką”. Metropolita zauważył, że w przytoczonych fragmentach użyto czasu teraźniejszego i przypomniał, że Ojciec Święty Franciszek, zwracając się do młodych podczas Mszy św. posłania, podkreślił, że są oni „teraźniejszością” Kościoła. – Nie da się mówić o zbawieniu bez nieustannej konieczności odnoszenia się do tego, co jest teraz. Bo każda teraźniejsza chwila naszego życia, przez czyny i wybory, jakich dokonujemy, będzie określała naszą przyszłość.

Arcybiskup zaznaczył, że zmieniła się sytuacja młodzieży w Europie. Współczesny świat odcina się od przeszłości i od chrześcijańskich korzeni, skupiając się na przyjemności i zaspokajając egoistyczne potrzeby. – Papież, zdając sobie sprawę z tego, że każdy chrześcijanin na wzór Chrystusa, musi być znakiem sprzeciwu, kładzie akcent na „teraz” odpowiedzialności i zbawienia.

Kończąc homilię, metropolita podkreślił, że Chrystus dzisiaj kieruje swoje słowa do każdego z nas. Dodał, że naszą odpowiedzią powinno być wypowiedzenie, za przykładem Maryi, radosnego i ufnego „Fiat”. – Przyjmując wolę Bożą, ufam Bogu bez względu na konsekwencje (…) Wierzę, że słuchając Bożego słowa i pełniąc Jego wolę, stajemy się Mu tak bliscy, jak bliska była Chrystusowi Jego Matka i krewni. Nie może być większej bliskości wobec Chrystusa niż ta, która łączyła Go z Jego Matką.

Po Eucharystii zebrani życzyli arcybiskupowi ufności i wytrwałości w głoszeniu Chrystusowej Ewangelii, a także zapewnili o swojej modlitwie. Ksiądz Mariusz Susek duszpasterz ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji krakowskiej podziękował za pasterskie słowo i przypomniał, że Kościół jest sakramentem jedności, który objawia się m.in. w obecności licznych inicjatyw osób świeckich.

 

Wideo: Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Oceń treść:
Źródło:
;