Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Rodzina

Krajowe Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny

 fot. Fotolia.com

W Gnieźnie zakończyło się I Krajowe Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny. Wśród gości dwudniowego spotkania był kard. Kevin Joseph Farrell.

 

Forum stanowi nasze głośne „tak” dla rodziny – mówi prymas Polski, abp Wojciech Polak. „Chodzi gównie o to, byśmy razem odczytywali przesłanie Kościoła dotyczące małżeństwa i rodziny. Żebyśmy przejęli się przede wszystkim troską o rodzinę w różnych jej etapach, a więc i na etapie przygotowania do życia rodzinnego i na etapie przeżywania tego życia rodzinnego. I wreszcie, żebyśmy także w owych wielorakich inicjatywach potrafili w ten sposób promować rodzinę, pokazywać ją jako wielkie dobro” – wskazuje hierarcha.

Dwudniowe spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń wspólnot i ruchów rodzinnych. „Taką bazę stanowi adhortacja Amoris laetitia, teraz [pragniemy rozeznać] jak w praktyce realizować te wytyczne żeby więcej zrobić dla małżeństwa i rodziny” – dodaje diecezjalny duszpasterz rodzin archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Franciszek Jabłoński.

Forum ma dać także nowe spojrzenie na duszpasterstwo na tym polu.

„Chciałbym, aby parafia stała się takim miejscem przyjaznym małżeństwu i rodzinie. Myślę, że w niektórych przypadkach niestety brakuje otwarcia, zrozumienia potrzeb na przykład par z małymi dziećmi, zrozumienia pewnej formacji dla małżeństw i rodzin. Chcielibyśmy to zaproponować i pokazać” – podkreśla dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. Przemysław Drąg. Do udziału w forum zaproszono kard. Kevina Josepha Farrella. Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia wygłosił referat nt. zaangażowania świeckich w głoszenie Ewangelii Rodziny.

„Nauka, czy różne badania pokazuje ogromne zainteresowanie stabilizacją, jakie niesie ze sobą małżeństwo. Wielu młodych jest tym zainteresowanych. Musimy tych młodych ludzi szukać, by przyciągnąć ich do Kościoła. Do tego właśnie wzywa nas papieski dokument „Amoris letitia”” - powiedział kard. Farrell.

Oceń treść:
Źródło:
;