Imieniny: Anieli, Petroneli

Wydarzenia: Dzień Bociana Białego

Wspomnienia

Kraków – Wadowice – Niegowić: uroczystości beatyfikacyjne

Ponad 200 tys. pielgrzymów spodziewanych jest na głównych uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Z tej okazji zaplanowano czuwanie modlitewne, które połączy telemost z innymi miejscami na świecie, m.in. sanktuarium w Guadalupe w Meksyku i w Jamusukro w Afryce. Natomiast 1 maja wierni obejrzą transmisję telewizyjną z uroczystości beatyfikacyjnych z Rzymu.

 

ŁAGIEWNIKI

30 kwietnia na terenie antycznego stadionu Circus Maximus w Rzymie odbędzie się wieczorne czuwanie, poprzedzające beatyfikację Jana Pawła II. Wierni modlący się w tych miejscu połączą się poprzez telemost z modlącymi się w miejscach, które były bliskie sercu papieża Polaka, m.in.: z Łagiewnikami, Guadalupe w Meksyku, sanktuarium Jamusukro w Afryce i jednym z sanktuariów w Indiach”. Czuwanie za pośrednictwem łączy telewizyjnych otworzy Benedykt XVI.
W Łagiewnikach czuwanie potrwa od godz. 20 do 6 rano. W godz. 21.15-21.30 nastąpi bezpośrednie połączenie z Rzymem. Podczas każdego łączenia wierni będą odmawiać jedną tajemnicę różańca. O godz. 00.00 odprawiona zostanie w sanktuarium uroczysta Msza św.
W niedzielę 1 maja o godz. 10 wszyscy pielgrzymi przebywający w sanktuarium w Łagiewnikach będą mogli obejrzeć transmisję telewizyjną z uroczystości beatyfikacyjnych z Rzymu. Telebimy zostaną ustawione przy sanktuarium, a także obok powstającego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. „W tym dniu przypada również święto Miłosierdzia Bożego, dlatego na uroczystości w Łagiewnikach przybędzie blisko 200 tys. pielgrzymów” – mówi bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Po transmisji rozpocznie się główna Msza dziękczynna pod przewodnictwem kustosza sanktuarium bp. Jana Zająca. W południe Łagiewniki ponownie połączą się z Watykanem, aby uczestniczyć w modlitwie Regina Coeli i błogosławieństwie papieża Benedykta XVI.

O godzinie 15 rozpocznie się Godzina Miłosierdzia, która transmitowana będzie przez TVP Kraków. Po niej zostaną odprawione popołudniowe i wieczorne msze św.

„Wierni, którzy nie będą uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie, będą mogli przybyć do Krakowa. Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację odbędzie się 8 maja w Krakowie podczas procesji na Skałkę” – mówi bp Jan Zając, kustosz sanktuarium w Łagiewnikach. Odprawionej na Skałce Mszy św. będzie przewodniczył kard. Camillo Ruini, który jako wikariusz dla diecezji rzymskiej otwierał proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Natomiast na 11 czerwca zaplanowano poświęcenie dolnego kościoła w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, którego patronem będzie Jan Paweł II oraz umieszczenie w nim relikwii.


KRAKÓW

1 maja na Rynku Głównym w Krakowie pielgrzymi będą mogli oglądać watykańskie uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. O godz. 19 na telebimie wyemitowany zostanie film Krzysztofa Glondysa „Mój Kraków, miasto mojego życia”, w którym reżyser zebrał m.in. wypowiedzi Jana Pawła II pochodzące z jego pielgrzymek do kraju. O godz. 20 na Rynku Głównym rozpocznie się koncert „Wracam do was - Błogosławiony Jan Paweł II”. Będzie to plenerowe widowisko słowno–muzyczne z udziałem orkiestry symfonicznej, połączonych chórów i wokalistów. Wystąpią m.in. Zakopower, Kayah, Zbigniew Wodecki, Bracia, Beata Rybotycka, Ryszard Rynkowski, IRA, Kasia Kowalska oraz aktorzy Daniel Olbrychski, Lesław Żurek. Dynamiczna muzyka i śpiew zostanie połączona z materiałami wyemitowanymi na telebimach, z pielgrzymek Jana Pawła II do Małopolski oraz niepublikowanymi nigdzie i niewykorzystanymi, filmowymi materiałami archiwalnymi.
Widowisko rozpocznie hejnał z Wieży Mariackiej, a następnie wypowiedź Jana Pawła II, skierowana do Krakowian w trakcie przemówienia powitalnego na Błoniach w 1979 roku, z której zaczerpnięty został tytuł koncertu. Wyemitowany zostanie także pięciominutowy materiał z uroczystości beatyfikacyjnych z Rzymu, a także wypowiedzi najsłynniejszych osobistości życia publicznego.
Ponadto w dniu beatyfikacji o godz. 12.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się Krakowski Salon Poezji – pt. „Wujek”. Podczas niego czytane będą wspomnienia o turystycznym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły, wzbogacone pokazem unikatowych zdjęć z tego okresu. Natomiast o godz. 18 rozpocznie się pokaz spektaklu „Brat Naszego Boga” przygotowanego przez Stowarzyszenie „Scena Moliere” w ramach projektu „Pełnosprawny – Niepełnosprawny”.

Krakowskim uroczystościom towarzyszyć będzie wiele wystaw. W Galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II można obejrzeć wystawę p.t.: ”Krakowskie lata ks. kardynała Karola Wojtyły" prezentującą najważniejsze etapy jego działania jako metropolity krakowskiego. Na wystawie prezentowane są m.in. niepublikowane fotografie, dokumenty oraz eksponaty związane z ks. Karolem Wojtyłą.

Na Rynku Głównym będzie można zobaczyć wystawę archiwalnych zdjęć wykonanych podczas pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Krakowie i Małopolsce. Ekspozycję opracowano w oparciu o zdjęcia przesłane przez internautów oraz czytelników Gazety Krakowskiej.

Na krakowskich Plantach można podziwiać wystawę "Błogosławiony Jan Paweł II. Droga do Świętości" – najciekawsze fotografie dokumentujące pontyfikat Jana Pawła II, autorstwa Adama Bujaka.

WADOWICE

W sobotę poprzedzającą beatyfikację odbędzie się w papieskiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach całonocne czuwanie młodzieży. „Kościół będzie otwarty przez całą dobę, aby ludzie mogli się modlić także w nocy” – mówi ks. infułat Jakub Gil, proboszcz parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

W dniu beatyfikacji, w niedzielę 1 maja, o godz. 10 na wadowickim rynku rozpocznie się transmisja z Placu św. Piotra. Po uroczystościach beatyfikacyjnych odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za wyniesienie na ołtarze Ojca Świętego. Nabożeństwu przewodniczył będzie ks. Kazimierz Suder, bliski kolega Jana Pawła II z czasów krakowskiego seminarium duchownego. W uroczystości udział weźmie Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

„Po Mszy św. o godz. 12.00 Wadowice kolejny raz połączą się z Placem św. Piotra, aby wspólnie w tym dniu uczestniczyć w modlitwie Anioł Pański” – wyjaśnia ks. infułat Jakub Gil.
Wieczorem, w dniu beatyfikacji na wadowickim rynku odbędzie się uroczysty koncert „Ojcu Świętemu śpiewajmy razem”. Wystąpią m.in. Krzysztof Krawczyk, bracia Golcowie, Mietek Szcześniak oraz chór z Wadowic. Koncert ma transmitować telewizja Polsat.

NIEGOWIĆ

Specjalny program uroczystości z okazji beatyfikacji Jana Pawła II przygotowała parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, która była pierwszym miejscem pracy ks. Karola Wojtyły.

29 kwietnia o godz. 18.30 będzie można wysłuchać Tryptyku Rzymskiego w wykonaniu Izabeli Drobotowicz – Orkisz, aktorki teatru Hagiograf im św. Teresy z Lisieux. Towarzyszyć jej będzie schola Gaudium z Niegowici. O godz. 20 rozpocznie się Msza św, a po niej czuwanie modlitewne. O godz. 21.37, w godzinę śmierci papieża, pod pomnikiem Karola Wojtyły zaplanowano modlitwę.

30 kwietnia odbędzie się czuwanie i koncert dla dzieci, a o godz. 18 uroczysta Msza św. z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Po nabożeństwie rozpocznie się koncert „O słowie niewyczerpanym”, podczas którego m.in. będą czytane poematy Karola Wojtyły.
O 20.20 rozpocznie się czuwanie modlitewno–artystyczne z udziałem teatru Hagiograf, Izabeli Drobotowicz– Orkisz, Pawła Kumięgi, chóru „Tutte le corde” z Gdowa oraz scholi z Niegowici.

O godz. 21.37 pod pomnikiem Karola Wojtyły odbędzie się modlitwa, a także odśpiewanie „Barki”. Organizatorzy proszą o przyniesienie świec.

;