Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Pod oknem

Kraków: 550-lecia obecności paulinów na Skałce

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Bądźcie konsekwentni w swojej wierze! – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystej Eucharystii odprawionej w bazylice św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie, z okazji 550-lecia obecności paulinów na Skałce.

 

Na początku Mszy św. wdzięczność za obecność wszystkim zebranym na Skałce wyraził przeor tutejszych paulinów o. Mariusz Tabulski OSPPE. Powiedział, że Kraków i Kościół krakowski są miejscem, gdzie paulini znaleźli swój dom. Podkreślił, że paulini są obecni na Skałce ze względu na św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który właśnie tu narodził się dla nieba. – To właśnie ze względu na św. Stanisława zaprosił nas do Krakowa kanonik i dziejopis ks. Jan Długosz, abyśmy służyli Kościołowi krakowskiemu, pielgrzymom i ojczyźnie na Skałce – mówił przeor.

Dokładnie 22 czerwca 1472 r. z Jasnej Góry przybyło do Krakowa 12 zakonników. – Stali się poniekąd głosem świętego męczennika przypominając o potrzebie radykalizmu, wierności Bogu, bezkompromisowości, troski o ludzi i ich godność – mówił o. Mariusz Tabulski OSPPE.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski porównał św. Stanisława do postawy Jana Chrzciciela i proroka Jeremiasza, a także do losu prześladowanych chrześcijan. – Święci są tymi postaciami, w których najbardziej przekonywująco ukazała się zwycięska moc łaski Chrystusa – mówił metropolita krakowski.

Arcybiskup przywołał też fragment Kroniki Jana Długosza z 22 czerwca 1472 r. opisujący przybycie zakonu braci pustelników św. Pawła do Krakowa. Metropolita przypomniał również dzieje paulinów w Polsce, których historia rozpoczęła się w 1382 r., gdy Władysław Opolczyk, fundator Jasnej Góry, sprowadził zakon z Węgier. Arcybiskup wymienił kilkanaście fundacji paulińskich, ale podkreślił, że Jasna Góra i Skałka są „najbardziej znakomitymi i najświętszymi” na ziemiach polskich.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że paulini przybyli do Krakowa nie tylko dlatego, że odznaczali się szczególną pobożnością i świętością osobistą, nie tylko dlatego, że ich zakon miał charakter zarówno kontemplacyjny, jak i był oddany dziełom miłosierdzia, ale przede wszystkim przynieśli z Jasnej Góry swoją szczególną pobożność do Matki Bożej. – W ten sposób zaczynał się kult postaci – ściśle powiązanych ze sobą – które stały się z czasem głównymi patronami naszej ojczyzny – Matka Najświętsza, św. Wojciech i św. Stanisław. Nie zrozumie się Polski bez tych trzech postaci – mówił abp Marek Jędraszewski

Arcybiskup zaznaczył, że najbardziej znamienitym wydarzeniem w dziejach 550-lecia klasztoru na krakowskiej Skałce był pobyt w tym miejscu Jana Pawła II podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski 8 czerwca 1979 r. Metropolita krakowski zacytował fragment przemówienia, które wówczas Ojciec Święty przygotował do młodych. „Z tego trudnego doświadczenia, które nosi nazwę «Polska», można wydobyć lepszą przyszłość, ale tylko pod warunkiem uczciwości, trzeźwości, wiary, wolności ducha i siły przekonań. Bądźcie konsekwentni w swojej wierze!”. – Bądźcie konsekwentni jak Jan Chrzciciel, jak Jeremiasz, jak Stanisław Szczepanowski, jak Jan Paweł II Wielki. Bądźcie konsekwentni w swojej wierze! – zakończył abp Marek Jędraszewski.

– Krakowska Skałka to bogata historia. To miejsce, które skupia i tragiczne, i chwalebne karty historii całego paulińskiego zakonu. Jednak nie możemy zatrzymać się tylko na historii – mówił o. Arnold Chrapkowski OSPPE, generał paulinów składając wobec metropolity krakowskiego zobowiązanie do zaangażowania w rozszerzanie kultu św. Stanisława, św. Michała i świętych Aniołów Stróżów.

Źródło:
;