Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Solidarność

 fot. Michał Henkel

8 listopada w auli krakowskiej AWF odbył się charytatywno-misyjny koncert " Fides et ratio" upamiętniający franciszkańskich męczenników z Peru o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Obaj zakonnicy już 5 grudnia zostaną beatyfikowani w Pariacoto, gdzie posługiwali i zginęli z rąk komunistycznych partyzantów z ugrupowania "Świetlisty Szlak". Koncert dedykowany był dzieciom wśród których pracowali polscy franciszkanie. Wydarzeniu towarzyszyła też kwesta prowadzona przez Fundację "Brat Słońce" na rzecz najbiedniejszych dzieci ze Szkoły Wyrównawczej w Pariacoto. Programem edukacyjnym objęte są tam zwłaszcza te maluchy, które nie radzą sobie w szkole i często pozbawione są rodzicielskiej opieki. Franciszkanie planują zbudować i wyposażyć tam salę komputerową i bibliotekę, chcą też zatrudnić psychologów i pediatrów.

W zbiórkę mocno zaangażowali się uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 10 im. Marii Skłodowskiej Curie i Gimnazjum nr 6 im. Zbigniewa Herberta w Krakowie.  Rok temu za pośrednictwem swojej katechetki - s. Lucyny Rąpały nawiązali też kontakt  ze swoimi rówieśnikami z Peru, których nawet zaprosili do Krakowa. - Bogu dziękujemy za to, co widzimy, to naprawdę zadziwiające, zwłaszcza jeśli chodzi o życzliwość i dobroć ludzką. Widać, że na tym polega łaska, że coś rodzi się stopniowo i wzrasta -  przekonywała s. Lucyna.

Koncertowi przysłuchiwała się również rodzina męczenników oraz  kapłani z rodzinnej parafii  o. Michała z Łękawicy koło Żywca.  - To dla nas wyjątkowe przeżycie, czujemy,  że  owoc  zasiany tam w Peru przyniesie owoc obfity.  To bardzo piękny gest  i należy prosić Boga, by takich powołań i  takiego przekazu było jak najwięcej, w dzisiejszych czasach bardzo na to czekamy - cieszyła się Lucyna Tomaszek - szwagierka o. Michała.

Radości  nie krył również Eugeniusz Raczek - mąż najstarszej siostry o. Michała,  który przekonywał, że  dziś dzięki mediom, młodzież  dowiaduje się  kim byli obydwaj franciszkanie a nawet zaczyna podążać ich śladami. - Była chwila ogólnego zapomnienia o tym, co było, ale teraz ta pamięć znów odżywa,  co nas bardzo buduje. Widać, że ta śmierć nie poszła na marne. Jako rodzina cały czas czujemy jakby Michał był wśród nas, to był  swojski chłop,  "równy gość" - zapewniał Eugeniusz Raczek.

Podczas koncertu w auli AWF wystąpili: Konstancja Zegartowska, Zuzanna Szczypuła, raperzy: Pax - Michał Bukowski, Falamir - Fabian Kural, FidelMan - Tomasz Karenko oraz gwiazda wieczoru czyli zespół Nazaret,  tworzący  autorską muzykę z nurtu sacro - pop.

Źródło:
;