Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Pod oknem

Kraków modli się w intencji prezydenta elekta

 fot. Bartosz Markowicz

O Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego dla prezydenta elekta modlono się 2 sierpnia w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.


„Chcemy w szczególny sposób modlić się dziś o błogosławieństwo Boże dla pana prezydenta. Chcemy prosić, aby Pan Bóg oświecał go światłem Ducha Świętego, aby wszystko, co będzie czynił, czynił dla dobra naszej ojczyzny, naszej matki. Gromadząc się tutaj ukazujemy swój patriotyzm, że zależy nam na naszej ojczyźnie, dlatego z ufnością dziś módlmy się o błogosławieństwo Boże dla niej” – mówił na początku Mszy św. ks. Jan Kabziński, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w którym celebrowano dziś uroczystą Mszę św. w intencji prezydenta elekta Andrzeja Dudy.

Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń. „Szanując każdego człowieka i jego poglądy bądźmy pokornymi, ale odważnymi świadkami wiary” – apelował hierarcha i dodawał, aby rządzący kierowali się zaufaniem do Bożych przykazań. „Szanując wszystkich obywateli niech będą też obrońcami tego, co Boże, co nieomylne, co święte, co prawdziwe” – mówił bp Szkodoń.

Hierarcha obficie cytował nauczanie Jana Pawła II na temat ojczyzny. Apelował, by słowa ojca świętego w sanktuarium jemu dedykowanemu przyjąć ze „szczególną wdzięcznością i miłością”. Kaznodzieja przypomniał homilię papieża Polaka z jego pielgrzymki do ojczyzny w 1991 roku. Na lotnisku w Masłowie ojciec święty nazywał wówczas ojczyznę swoją matką. „Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać!” – cytował bp Szkodoń i komentował, że te słowa są „wciąż aktualne i zawsze będą aktualne”.

Hierarcha przypomniał także słowa Jana Pawła II wypowiedziane w polskim parlamencie przed 16 laty. „Służba narodowi musi być zawsze ukierunkowana na dobro wspólne, które zabezpiecza dobro każdego obywatela”. Bp Szkodoń cytował dalej papieską myśl dotyczącą szczególnej troski o dobro wspólne w polityce – rządzący powinni ofiarnie służyć człowiekowi i społeczeństwu, a nie szukać własnych korzyści z pominięciem dobra wspólnego całego narodu.

„Wciąż jesteśmy świadkami tego, że sumienie nie jest szanowane” – stwierdził krakowski biskup pomocniczy odwołując się do papieskiego nauczania na ten temat. „Wiemy, że człowiek może sumienie zniszczyć, zdeprawować, może powoływać się na głos swego sumienia wtedy, kiedy popełnia zło, grzech” – mówił hierarcha i za św. Janem Pawłem II wskazywał na konieczność wychowywania sumień. „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!” – przypomniał słowa Jana Pawła II sprzed 20 lat ze Skoczowa bp Szkodoń i stwierdził, że jest to z pewnością wezwanie także na teraz.

Na końcu homilii bp Szkodoń przywołał papieskie przemówienia z pierwszej pielgrzymki do Polski. Hierarcha przypominał nauczanie Jana Pawła II z Warszawy, gdzie ojciec święty mówił, że historii Polski i narodu nie można zrozumieć bez Chrystusa i Jego krzyża i gdzie padły historyczne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”. Jako streszczenie rozważania hierarcha zaproponował wiernym zgromadzonym w Sanktuarium św. Jana Pawła II słowa z papieskiej homilii w czasie Mszy Św. odprawionej na Błoniach w 1979 roku. „Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię "Polska", raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (…) abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, - abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Na końcu Mszy św. wspólnie odśpiewano pieśń „Boże coś Polskę”.

Uroczysta Msza św. w papieskim sanktuarium na Białych Morzach w Krakowie sprawowana w intencji prezydenta elekta zgromadziła bardzo wielu wiernych. Bezpośrednio przed Eucharystią dojazd do Centrum „Nie lękajcie się!” był zakorkowany, a autobusy miejskie wysadzały pasażerów na ulicy Totus Tuus, kilkaset metrów przed docelowym przystankiem.

W przyszłą niedzielę – 9 sierpnia o godz. 18.00 w kaplicy św. Jadwigi Królowej w papieskim Centrum na Białych Morzach również będzie sprawowana Msza św. w intencji ojczyzny oraz o Boże błogosławieństwo dla prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Źródło:
;