Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Pod oknem

Kraków: Ogólnopolskie Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich

forum liderów duszpasterstw akademickich fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Blisko 170 osób bierze udział w IV Ogólnopolskim Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich, które w dniach 12-14 kwietnia odbywa się w Krakowie. Towarzyszy mu hasło „Modlitwa Słowem Bożym”.

 

Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich to inicjatywa duszpasterzy akademickich, którzy dostrzegli, że tradycyjna Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę przyciąga coraz mniej studentów, a potrzeba integracji środowiska wcale nie jest mniejsza. Pierwsze Forum odbyło się na Jasnej Górze, kolejne w Poznaniu i Katowicach, a w dniach 12-14 kwietnia 2024 r. czwarta jego edycja odbywa się w Krakowie.

Na Forum przyjeżdżają duszpasterze i liderzy główni duszpasterstw akademickich. W krakowskich wydarzeniach bierze udział blisko 170 osób. – To z jednej strony okazja do integracji środowiska, ale także przestrzeń wymiany doświadczeń – dzielenia się tym, co dzieje się w duszpasterstwach akademickich w różnych miastach, a także moment wspólnej formacji – mówi ks. Krzysztof Porosło, Archidiecezjalny Duszpasterz Akademicki w Krakowie i główny organizator krakowskiego Forum, który z duszpasterstw Maciejówka we Wrocławiu czy Emaus w Częstochowie przeszczepił do DA św. Anny w Krakowie pomysł spotykania się duszpasterza ze studentami przy okazji obiadów. – Studenci mogą przyjść raz w tygodniu na obiad ze mną. Mam wtedy okazję ich lepiej poznać, bo mam więcej czasu jedząc z nimi wspólny posiłek. Co poniedziałek kilku studentów przychodzi na taki obiad – mówi duszpasterz.

 

Wyzwania duszpasterstwa akademickiego

Ks. Krzysztof Porosło zaznacza, że generalnie zmniejszyła się liczba duszpasterstw akademickich ale także liczba studentów, którzy do nich trafiają. – Mamy jeszcze kilka dużych duszpasterstw, ale 300 czy 400 osób to są relatywnie duże liczby. Bo jeśli w Krakowie studiuje 135 tys. osób, a z formacji korzysta tysiąc studentów to jest to niespełna jeden procent – stwierdza i dodaje, że dziś dla wielu studentów zaangażowanie w duszpasterstwo akademickie jest przestrzenią przyznania się do wiary, bo na swoich uczelniach często są z tego powodu hejtowani i pozostają w radykalnej mniejszości. Dlatego szukają takich miejsc, gdzie mogą znaleźć rówieśników, którzy podzielają te same wartości. Zwraca także uwagę, że trudno zaprosić studentów stricte do formacji religijnej. Wielu z nich szuka w duszpasterstwach akademickich okazji do nawiązywania nowych relacji albo atrakcyjnego sposobu spędzania czasu. – Trzeba ich „łowić” na inne oferty, żeby potem zaprosić ich do czegoś głębszego – mówi Archidiecezjalny Duszpasterz Akademicki w Krakowie.

Zauważa, że dziś duszpasterstwa akademickie przygotowują ofertę dla studentów licząc na to, że oni na nią odpowiedzą, natomiast czują się bezradni wobec tych, którzy w ogóle takiej oferty nie szukają. – Rodzi się pytanie, gdzie ja jako duszpasterz mogę się spotkać ze studentem, jeśli on nie odpowie na ofertę, którą mam dla niego przygotowaną. To jest dziś dla nas największe wyzwanie – straciliśmy przestrzenie, miejsca, czas na spotkanie z tymi, którzy pogubili się w wierze, odeszli od Kościoła, czy wręcz są nastawieni agresywnie. W zasadzie nie ma miejsc poza duszpasterstwem, żebyśmy mogli się spotkać, bo uczelnie nieprzychylnie patrzą nawet na wywieszane przez nas plakaty – mówi ks. Krzysztof Porosło.

 

Krakowskie Forum

Liderzy duszpasterstw akademickich, którzy przyjechali pod Wawel w większości nocowali u krakowskich studentów. – Chcieliśmy odtworzyć klimat podobny do tego podczas Światowych Dnia Młodzieży i zorganizowaliśmy akcję „podziel się podłogą”. Mieliśmy nawet więcej zgłoszeń niż osób, które przyjechały na Forum – mówi ks. Krzysztof Porosło.

W ramach integracji na Forum w Krakowie liderzy DA spotkali się w piątek przy planszówkach a na sobotę zaplanowana jest dyskoteka. Konferencję „O modlitwie słowem Bożym” wygłosił do uczestników spotkania krakowski biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak. W sobotę popołudniu planowany jest krąg biblijny a wieczorem modlitwa ze śpiewem Taizé. Każdego dnia przewidziana była Eucharystia.

Sobotniej Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. W czasie homilii zwrócił uwagę, że Słowo Boże powinno być wyznacznikiem posługi duszpasterzy akademickich. – Wszystkie inne rzeczy, które są związane z życiem duszpasterstw akademickich owszem są ważne, ale najważniejszą rzeczą jest – i dla samych duszpasterzy i dla was, którzy do tych duszpasterstw przychodzicie – właśnie Słowo Boże – mówił bp Marek Marczak zaznaczając, że aby nie zaniedbywać innych ludzkich potrzeb konieczne jest zaangażowanie liderów duszpasterstw akademickich.

Organizację Forum w Krakowie koordynuje DA św. Anny, ale zaangażowane są wszystkie duszpasterstwa akademickie. Piątkowa integracja była w DA Mrowisko u franciszkanów, sobotnia Msza św. w DA Beczka u dominikanów; modlitwę ze śpiewem Taizé będzie animowało DA WAJ jezuitów a niedzielną Jutrznię – DA Na Miasteczku misjonarzy.

Źródło:
;