Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Patriotyzm

Kraków pamięta o Powstaniu Warszawskim

 fot. Plakat, mat. pras.

W tym roku obchodzimy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o 17.00 zawyją syreny. W Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w Krakowie uroczystości przypominające to ważne wydarzenie. Organizatorami obchodów są: Światowy Związek Żołnierzy Okręg Małopolska, Prezydent Miasta Krakowa oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

W sobotę, 1 sierpnia o godzinie 17:00, czyli w godzinie „W” rozpoczynającej 71 lat temu Powstanie w Krakowie zawyją syreny alarmowe.

O godzinie 17:05 rozpocznie się msza w kościele Kapucynów przy ul. Loretańskiej. Msza zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za jej wolność. Bezpośrednio po niej, o godzinie 18:30 rozpoczną się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Jana Matejki. Wezmą w nich udział Żołnierze Wojska Polskiego. Po zakończeniu uroczystości na uczestników będzie oczekiwał autobus, który przewiezie ich do Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”.

W Muzeum Armii Krajowej przewidziane jest zwiedzanie wystawy zdjęć pt. „Powstańcza Warszawa okiem Sylwestra Brauna” oraz pokaz filmu TVP "Żółta bluzka ze spadochronu" w reż. Macieja Piwowarczuka a także wykład prof. Wiesława J. Wysockiego "Pamięć historyczna a polityka historyczna. Refleksje po ponad 70 latach od Powstania Warszawskiego".

Z okazji 71. rocznicy Powstania Warszawskiego budynki miejskie będą udekorowane flagami państwowymi. Prezydent Miasta Krakowa apeluje do mieszkańców, aby w podobny sposób uczcili tę ważną rocznicę.

Źródło:
;