Imieniny: Bogumila, Malgorzaty, Diany

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Elektryka

Życie

Kraków: Pierwszy rok działania Poradni Bioetycznej

 fot. mat. pras.

Od roku przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie działa pierwsza w Polsce Poradnia Bioetyczna, w której można otrzymać informację lub poradę na tematy związane z bioetyką początku, trwania i końca życia. Z pomocy Poradni Bioetycznej korzystają osoby, które zmagają się z różnego rodzaju dylematami, takimi jak: niepłodność, utrata nienarodzonego dziecka, przeszczepy narządów, opieka nad chorym itp.

 

W przypadający 25 marca Dzień Świętości Życia odbyło się spotkanie z okazji pierwszej rocznicy powstania poradni. Jej siedzibę odwiedził w tym dniu abp Marek Jędraszewski, nowy Metropolita Krakowski. Arcybiskup wygłosił do uczestników spotkania – przedstawicieli zarządu Fundacji „Jeden z nas” i jej wolontariuszy, przedstawicieli władz Uniwersytetu Papieskiego, pracowników Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki i jego studentów, a także instruktorów Poradni Bioetycznej i jej współpracowników specjalne słowo i wykład, którego tematem była wartość życia. Metropolita przypominał, że prawdziwą miarą człowieczeństwa jest troska o drugiego człowieka i jego życie.

Do poradni można zgłaszać się mailowo lub osobiście – jednak najczęściej wybieraną przez naszych klientów drogą kontaktu z poradnią był do tej pory Internet. Udzieliliśmy wsparcia wielu osobom, wśród których byli między innymi: studenci medycyny, lekarze, farmaceuci i kapłani-spowiednicy. Przyjmowaliśmy w poradni także małżeństwa po stracie dziecka w fazie prenatalnej, kobiety po przebytej procedurze  in vitro czy też osoby zmagające się z problemem niepłodności.

Zgłaszające się do nas osoby znajdują się przeważnie w średnim wieku pomiędzy 25 a 45 rokiem życia. Wśród nich przeważają kobiety oraz małżeństwa. Głównym obszarem zainteresowania naszych klientów było uzyskanie informacji odnośnie stanowiska Kościoła oraz etyki personalistycznej w zakresie problemu, którego doświadczyli bądź z którym zetknęli się w sposób pośredni. Wiele z tych osób prosiło również o pomoc w rozeznaniu, jakie wyjście z danej sytuacji będzie najbardziej moralnie słuszne i dobre.

Najwięcej pytań dotykało takich zagadnień, jak: in vitro, niepłodność, inseminacja domaciczna, etyka lekarska, antykoncepcja i NPR, terapie komórkami macierzystymi, poronienie i pochówek dziecka nienarodzonego, etyczne szczepionki. Istotnie częstym dylematem jest kwestia, co zrobić z zamrożonymi po procedurze in vitro embrionami. Tematami, które jak dotychczas wiążą się z mniejszym zainteresowaniem są: przeszczepy narządów oraz opieka nad terminalnie chorym pacjentem.

Warto odnotować, iż w ciągu roku działalności poradni odbyliśmy wiele ciekawych spotkań, na których opowiadając o działalności Poradni Bioetycznej mieliśmy okazję promować bioetykę w duchu Jana Pawła II oraz wartości personalistyczne. Wśród nich można wymienić m.in. spotkanie z młodzieżą w ramach Światowych Dni Młodzieży, konferencje naukowe czy też spotkanie ze środowiskiem lekarzy zrzeszonych w ramach Towarzystwa Lekarskiego.

Cieszymy się, i uznajemy za niezwykle cenną, nawiązaną w tym czasie współpracę z różnymi stowarzyszeniami i instytucjami. Są wśród nich m.in. Ogólnopolskie Centrum Troski o Płodność, które zrzesza środowisko naprotechnologów w naszym kraju, oraz Hospicjum Perinatalne działające w ramach Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. J. Tischnera. Współpraca z tego rodzaju środowiskami pozwala nam jeszcze pełniej pomagać zgłaszającym się do nas osobom, zapewniając im kompleksowość udzielanych porad.

Doświadczenie roku pracy Poradni Bioetycznej pokazuje, iż problemy natury bioetycznej dotykają coraz większą część społeczeństwa. Na wiele z tych pytań nie ma gotowych odpowiedzi, natomiast zadaniem poradni jest przekazywać dostępną w danym zakresie wiedzę i naukę Kościoła, a także wspierać osoby i rodziny w przeżywaniu i dokonywaniu przez nich dobrych dla siebie decyzji, które będą budować cywilizację życia i miłości.

Poradnia Bioetyczna świadczy swoje usługi nieodpłatnie i anonimowo.

Informacje lub poradę można uzyskać osobiście w Krakowie w siedzibie poradni przy ul. Bernardyńskiej 3 bądź elektronicznie przy pomocy formularza dostępnego na stronie www.poradniabioetyczna.pl

Oceń treść:
Źródło:
;