Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Książka

Kraków rozkręca czytanie wśród najmłodszych

biblioteka przedszkolaka fot. Magdalena Zielasko / KBF

W marcu w Krakowie rusza nowa akcja promująca czytelnictwo, która połączy pokolenia. W ramach pilotażowego projektu edukacyjnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO pod nazwą „Biblioteka Przedszkolaka” do wszystkich samorządowych przedszkoli w mieście trafią specjalne kuferki wypełnione starannie dobranymi i pięknie ilustrowanymi książkami. Ich czytaniu towarzyszyć będą specjalne zajęcia plastyczno-typograficzne.

 

„Biblioteka Przedszkolaka” uzupełnia strategię edukacji literackiej Krakowa Miasta Literatury UNESCO, która docelowo obejmie działania na rzecz promocji czytelnictwa skierowane do wszystkich grup wiekowych. 

Celem Biblioteki Przedszkolaka  jest powstanie  księgozbioru i merytorycznych podstaw, które umożliwiłyby skuteczne wykształcanie nawyków czytelniczych wśród najmłodszych. Wśród książek wybranych do kuferków „Biblioteki Przedszkolaka” znalazły się między innymi Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima, Wierszyki domowe Michała Rusinka i Skok na smog Doroty Majkowskiej-Szajer. Różne pod względem tematów i wykonania wiersze, przypowiastki i bajki obejmują zarówno pozycje autorów związanych z Krakowem, jak i klasykę literatury dziecięcej. Program ma stworzyć model warsztatów czytelniczych, które będą wykorzystywać pracownicy przedszkoli, by już od najmłodszych lat zachęcać do sięgnięcia po lekturę.

Pracownicy przedszkoli dostaną karty pracy i scenariusze do 10 spotkań wokół książek znajdujących się w kuferkach. Każda książka ma być czytana przez przedszkolaków w towarzystwie ich dziadków, a po zakończeniu lektury wszyscy razem przystąpią do zajęć plastyczno-typograficznych. W zestawie jest okładka, którą podczas zajęć dzieci ozdobią znakami typograficznymi i literami, tworząc typograficzny autoportret. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy książkę będzie można skleić w harmonijkę i wziąć udział w konkursie. Wszystkie książeczki będą publikowane na stronie internetowej www.bibliotekaprzedszkolaka.pl oraz na Facebooku.

Wyjątkowa w skali kraju akcja obejmie na początek 48 krakowskich przedszkoli samorządowych, a docelowo wszystkie tego typu placówki na terenie miasta. Organizatorem i pomysłodawcą programu „Biblioteka Przedszkolaka” jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a realizatorem Fundacja Burza Mózgów.

 

Tytuły z kuferka:

  • Kern. Wiersze dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna
  • Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima
  • Wierszyki domowe Michała Rusinka
  • Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka
  • Tyranozaur i Traktorzystki Tiny Oziewicz
  • Praktyczny Pan Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel
  • Skok na smog Doroty Majkowskiej-Szajer
  • Działka dziadka działkowicza Katarzyny Boguckiej
  • Kto pocieszy Maciupka? Tove Jansson
  • Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice Sendaka
Oceń treść:
;