Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Małopolska

 fot. Tomasz Wiech

W krakowskim kalendarzu kulturalnym maj stał się w tym roku miesiącem niespotykanej wcześniej kulminacji wydarzeń: kilkanaście festiwali, setka koncertów, wszechobecne imprezy plenerowe, dziesiątki nowych wystaw. Wśród wydarzeń o charakterze międzynarodowym i utrwalonej już pozycji w europejskim obiegu warto zwrócić uwagę na imponujący blok festiwali filmowych, jedyny w swoim rodzaju poetycki Festiwal Miłosza oraz wszechobecny Miesiąc Fotografii w Krakowie. Ich wspólnym mianownikiem jest angażowanie publiczności i pochylanie się nad trudnymi współczesnymi tematami, ale także intrygująca forma i niezwykli goście. Warto do nich dołączyć – Kraków zaprasza!

 

Festiwalowy róg obfitości otworzył się z pierwszym dniem maja, wraz ze świętem kina niezależnego PKO Off Camera (1-10 maja). W międzynarodowej części konkursowej do rywalizacji stają twórcy rozpoczynający dopiero swoją karierę, a Krakowską Nagrodę Filmową otrzyma reżyser najlepszego debiutu bądź drugiego filmu w swoim dorobku. Intrygujące nowości zobaczymy również w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. W sekcjach tematycznych festiwal podejmuje zarówno tematy zjawisk dzisiejszej kultury i popkultury (Głośne obrazyModa na ekranie), jak i ważkie społecznie zagadnienia współczesności (Wiekowo (nie)adekwatni, Zjednoczone kolory ludzkości). Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. ikona włoskiego kina Claudia Cardinale i ulubiony aktor Larsa von Triera Stellan Skarsgård, a bijącemu rekordy popularności festiwalowi towarzyszyć będą dodatkowo liczne koncerty (www.offcamera.pl).

Już 14 maja rozpoczyna się Miesiąc Fotografii w Krakowie – czołowy europejski festiwal fotograficzny i jedno z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Motywem przewodnim 13. edycji festiwalu będzie szeroko rozumiany konflikt. Kurator Programu Głównego Wojciech Nowicki zaprosił do Krakowa zarówno legendy świata sztuki i fotografii (Josef Koudelka, Zhang Dali), jak i wschodzące gwiazdy (Indrė Šerpytytė, Joanna Piotrowska), a także uznanych i nieszablonowych kuratorów. W Sekcji ShowOFF odbędą się wystawy młodych twórców, kolejna edycja Przeglądu Portfolio oraz dziesiątki wydarzeń towarzyszących, m.in. spotkań, projekcji i warsztatów. Z Miesiącem Fotografii w Krakowie związany jest odbywający się równolegle Krakow Photo Fringe prezentujący kilkadziesiąt wystaw w całym mieście. Święto fotografii potrwa w Krakowie do 14 czerwca (www.photomonth.com).

Warto także dodać, że wystawę Indrė Šerpytytė w ramach Miesiąca w Krakowie ulokowano w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, które od 15 maja prezentować będzie jedną ze swoich najważniejszych tegorocznych wystaw Gender w sztuce (www.mocak.pl). Tego samego wieczoru wszystkie krakowskie muzea otwierają swoje podwoje w ramach Nocy Muzeów przebiegającej tym razem pod wspólnym hasłem Noc Światła.

Także w połowie miesiąca do Krakowa przybywają poeci – na 4. Festiwal Miłosza (14-17 maja). Już pierwsze edycje tego odbywającego się co dwa lata spotkania twórców i krytyków sztuki poezji uczyniły go najważniejszą polską imprezą poetycką. To zasługa otwartej formuły wydarzenia – nie eksplorującego wprost dzieła polskiego noblisty, ale czerpiącego tematy ze świata jego wyobraźni. W tym roku inspirację przyniosła Księga olśnień, słynna antologia opracowana przez Czesława Miłosza i wydana w Stanach Zjednoczonych. Wśród gości znaleźli się m.in. amerykański poeta Robert Hass i Brytyjka Ruth Padel (praprawnuczka Karola Darwina!). W czasie festiwalu ogłoszone zostaną nominacje do najbardziej znaczącego polskiego wyróżnienia w dziedzinie poezji – Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – a towarzyszyć mu będą również koncerty oraz przygotowane przez trwający równolegle Festiwal Literatury dla Dzieci wydarzenia dla młodych czytelników (www.miloszfestival.pl).

Wyjątkową oprawę zyskał w tym roku Festiwal Muzyki Filmowej (27-31 maja). Wyjątkową – bo na jego wydarzenia organizatorzy zapraszają m.in. do dwóch supernowoczesnych obiektów otwartych w ubiegłym roku. Największa w Polsce sala widowiskowo-sportowa Tauron Arena Kraków i prestiżowe Centrum Kongresowe ICE Kraków zapewniają niezapomniane wrażenia i komfort publiczności, która – to już wiadomo – pobije wszelkie rekordy frekwencji. Trudno się temu jednak dziwić: plejada gwiazd (także oscarowych!) świata muzyki filmowej, intrygujące projekty, od ścieżek dźwiękowych z najpopularniejszych seriali i gier video, poprzez kompozycje z filmów Andrzeja Wajdy i szekspirowskich adaptacji, aż po finałowy lot na pokładzie kosmicznego Enterprise… Tegorocznemu programowi towarzyszą m.in. wydarzenia dla dzieci w cyklu FMF4kids – w tym koncert symfoniczny Młodzi na poważnie i projekcja filmów z serii o Grufołaku z muzyką gościa festiwalu René Aubry’ego graną na żywo (www.fmf.fm).

Miłośnicy filmu nie zaznają wytchnienia – z końcem miesiąca rusza 55. Krakowski Festiwal Filmowy (31 maja – 7 czerwca). Prestiżowe nagrody w konkursach polskim (Złoty Lajkonik) i międzynarodowym (Złoty Róg), filmów krótkometrażowych (Złoty Smok) i dokumentów muzycznych (Złoty Hejnał) czekają na najwybitniejszych twórców kina. Smoka Smoków za całokształt twórczości odbierze estoński twórca Priit Pärn. Zobaczymy też m.in. cykle Gdzieś w Europie, Laureaci festiwali i Panorama filmu polskiego. Gościem specjalnym (w cyklu Spojrzenie na...) będzie kinematografia Litwy. W ciągu 8 festiwalowych dni w 4 konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych zaprezentowanych zostanie łącznie około 250 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, w większości pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Pokazom towarzyszyć będą wydarzenia branżowe Industry Zone, koncerty, spotkania z twórcami, warsztaty, kino plenerowe i sekcja Docs+Science (www.kff.com.pl).

Źródło:
;