Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Zdrowie

Kraków: Ruszyły zapisy na Wiosenną Szkołę Bioetyki

 fot. akademiabioetyki.pl

W dniach 14-15 kwietnia w Krakowie odbędzie się Wiosenna Szkoła Bioetyki – seria warsztatów, wykładów i dyskusji dla osób zainteresowanych biologią, medycyną, bioetyką, a nawet sztuczną inteligencją. Wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązuje rejestracja i zapisy.

 

– Wiosenna Szkoła Bioetyki organizowana w ramach projektu Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki to program szkoleń nie tylko dla ekspertów – może w niej wziąć udział każda osoba zainteresowana biologią, medycyną, bioetyką, a nawet sztuczną inteligencją – mówi jedna z organizatorek dr Monika Zazula. – Wydarzenie kierujemy także do naukowców z różnych dziedzin, personelu medycznego oraz studentów, którzy często w swojej praktyce zawodowej muszą mierzyć się z wieloma trudnymi dylematami etycznymi – dodaje dr Zazula.

W piątek 14 kwietnia zaplanowane są indywidualne konsultacje prawne oraz warsztaty z promocji nauki i bioetyki w mediach społecznościowych.

W sobotę 15 kwietnia przewidziano dwie sesje. Pierwsza dotyczy psychiatrii. Otworzy ją wykład dr. Tomasza Terlikowskiego „Samobójstwa a media. Czy istnieją jeszcze granice etyki dziennikarskiej?”. O samobójstwie osoby ludzkiej w perspektywie filozoficznej będzie mówił ks. prof. Grzegorz Hołub, a o męskiej depresji – prof. Krzysztof Krajewski-Siuda. Aktualny stan polskiej psychiatrii zaprezentuje dr n. med. Łukasz Cichocki, a neuroetyki – lek. med. Szczepan Kaleciak. Prof. Błażej Kmieciak wygłosi wykład „Polskie prawo psychiatryczne: czy zmienia się w dobrą stronę?”. 

Popołudniowa sesja będzie poświęcona filozoficznym, prawnym i biomedycznym aspektom związanym ze sztuczną inteligencją. Wykłady zaprezentują prof. Anna Bugajska, r. pr. Artur Gontarczyk i dr Katarzyna Waliczek. Wiosenną Szkołę Bioetyki zamkną dwie sesje dyskusyjne „Depresja, hejt, samobójstwa” oraz „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?”.

Sesje wykładowe i warsztatowe Wiosennej Szkoły Bioetyki odbędą się w dniach 14-15 kwietnia w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3. Wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązuje rejestracja i zapisy za pośrednictwem strony internetowej: www.akademiabioetyki.pl/wsb. 

Wiosenna Szkoła Bioetyki to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

;