Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Małopolska

Kraków sto dni przed ŚDM – przygotowania przyspieszają

 fot. Fra3.pl

Na sto dni przed rozpoczęciem ŚDM przygotowania do tego wydarzenia przyspieszają. Gotowy jest wstępny projekt zabezpieczenia medycznego, a do połowy maja mają powstać: ostateczny plan zabezpieczenia spotkania młodych z papieżem i projekt organizacji ruchu w Krakowie.

 

 

Na sto dni przed ŚDM w trakcie realizacji są inwestycje, które mają usprawnić transport oraz ruch pieszy. Gotowa jest 2,5 km droga łącząca węzeł Rybitwy z Brzegami, oddanie jej do użytku jest planowane 30 kwietnia. Trwa budowa połączenia ul. Księcia Józefa z węzłem Mirowskim, co usprawni przejazd z centrum miasta, m.in. z okolic Błoń na autostradową obwodnicę miasta. W samym Krakowie rozbudowywana jest ulica Wrobela, trwają remonty jezdni i chodników 15 ulic, którymi pieszo poruszać się będą pielgrzymi. Trwa budowa kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Wilgą, która połączy dwa sanktuaria: Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II. Rozpoczęły się także prace przy budowie w pobliżu tych sanktuariów przystanku Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, powstaną tam perony wraz z infrastrukturą, parking dla osób niepełnosprawnych i kładka dla pieszych umożliwiająca bezpieczne przejście nad torami.

Miasto zdecydowało także o rozbudowie istniejącego systemu monitoringu wizyjnego, tak by bezpośrednio przed ŚDM gotowy był podsystem umożliwiający nadzór m.in. nad głównymi ciągami komunikacyjnymi, którymi poruszać się będą pielgrzymi. W trakcie wydarzenia w Krakowie mają działać w sumie 242 kamery i ok. 3 tys. kamer w autobusach i tramwajach.

"Inwestycje nie są wykonywane wyłącznie ze względu na ŚDM. Część z nich była planowana, a ich realizacja została przyśpieszona tak, by zakończyły się przed tym wydarzeniem" - mówiła PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Nie udało się rozstrzygnąć przetargu dotyczącego organizacji ruchu w mieście, dlatego Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, w oparciu o uchwaloną w połowie marca specustawę dot. ŚDM, postanowił go rozdzielić na dwa osobne zadania - przygotowanie projektu organizacji ruchu w Krakowie w czasie ŚDM, na co wykonawca ma czas do 7 maja, oraz samo wykonanie i ustawienie w Krakowie na początku lipca ok. 8 tys. znaków drogowych i innych oznaczeń. W ostatnich dniach ogłoszony został także przetarg na dekorację miasta.

ZIKiT rozstrzygnął już za to przetarg na dostawę 2 tys. przenośnych toalet, które zostaną ustawione na parkingach i wzdłuż dróg dojścia pielgrzymów do miejsc uroczystości. Komitet Organizacyjny ŚDM - niezależnie od tego – finalizuje obecnie umowy dotyczące dostarczenia toalet na Błonia, Campus Misericordiae i do Łagiewnik.

Maksymalnie do połowy maja ma być gotowy ostateczny plan zabezpieczenia ŚDM. Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia ma czuwać ok. 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. W zabezpieczeniu uczestniczyć będzie także ok. 2,5 tys. strażaków z PSP oraz 7 tys. z Ochotniczych Straży Pożarnych. Policję wspierać będzie również Żandarmeria Wojskowa oraz Służba Celna.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie Mariusz Ciarka w toku są przetargi związane z pozyskaniem przez policję m.in. nowych radiowozów i pojazdów specjalistycznych oraz środków łączności. Obecnie rozstrzygany jest przetarg na dodatkowy ruchomy monitoring wizyjny, a w maju zakończyć się mają procedury związane z pozyskaniem radiotelefonów i systemu ich zasilania.

Strażacy skontrolowali do tej pory ponad 1,2 tys. z 1,6 tys. wytypowanych obiektów związanych z organizacją uroczystości religijnych, pobytem papieża, noclegowymi i miejscami przebywania pielgrzymów (przystanki kolejowe, dworce).

Gotowy jest wstępny projekt zabezpieczenia medycznego ŚDM. Przewidziano m.in. podniesienie gotowości SOR-ów i izb przyjęć, a także poradni POZ oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W trakcie wydarzenia w Krakowie ma być aż pięć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a Pogotowie Ratunkowe zostanie wzmocnione o 32 dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego.

Do 16 maja ma być gotowy bilans zapotrzebowania na energię elektryczną w całej aglomeracji krakowskiej, a do 30 czerwca zakończone prace związane z uzbrojeniem terenu Błoń, Parku Jordana i terenów przyległych, tak by w pierwszej połowie lipca możliwe były próby techniczne zainstalowanych tam urządzeń.

Trwa dyskusja na temat lokalizacji mszy kończącej ŚDM, w której ma wziąć udział Franciszek. Według strony kościelnej najlepszą lokalizacją jest Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Zastrzeżenia do tego terenu miało RCB.

Komitet Organizacyjny przygotowuje własny raport o stanie przygotowań miejsc, w których odbędą się wydarzenia centralne ŚDM. Ma on być opublikowany w przyszłym tygodniu.

;