Imieniny: Miroslawa, Aleksandra

Wydarzenia:

Małopolska

Kraków też uczcił Powstanie Warszawskie

 fot. Grabi / wikipedia.org

W sobotni wieczór w Krakowie miały miejsce uroczystości 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. „Kto prawdziwie kocha swoją ojczyznę, ten kocha także każdy fragment jej dziejów” – mówił do zgromadzonych w kościele Kapucynów o. Jerzy Pająk, kapelan krakowskich środowisk niepodległościowych.

 

W wygłoszonej homilii o. Pająk uwrażliwiał, że tylko pokorne dążenie do prawdy w historii i jej zrozumienie jest błogosławieństwem, ubogacającym i umacniającym na drodze ku przyszłości. Dodał, że od tysiąca lat dzieje Polski toczą się w Chrystusie. „Jeżeli więc ktoś próbuje opisywać nasze dzieje, eliminując wkład chrześcijaństwa, Kościoła, zwłaszcza katolickiego, wartości, na których społeczność polska wychowywała się i wychowuje od tysiąca lat, to jego opis nie może być pełny, prawdziwy i obiektywny” – stwierdził.

Odnosząc się do samego Powstania Warszawskiego kapucyn wskazał, że w jego cieniu wyrosły prawie trzy pokolenia. Podkreślał, że w wielu podręcznikach do tej pory nie pokazuje się pełni prawdy o tym heroicznym zrywie rodaków w okupowanej Polsce. „Ani słowa o tym, że cała Warszawa była przekonana, że robi coś ważnego, koniecznego i słusznego. Że chodzi tu o najwyższą wartość – niepodległość całej ojczyzny, a nie tylko Warszawy” – wyjaśniał.

O. Pająk opisał ubogie zasoby militarne powstańców, wskazując, że tylko ich duch bojowy przewyższał wroga. „Oni zdawali sobie sprawę, że walka będzie bezpardonowa, twarda, na śmierć i życie. Byli jednak przekonani, że nadeszła najlepsza pora” – ocenił. Kapucyn zapytał też twardo czy dziś pamięta się o tych, co oddawali wtedy życie i ich bliskich – i to nie tylko przez oddawanie honoru, ale przez realną pomoc i wsparcie.

„Boże, dawco życia, przyjmij do siebie wszystkich, którzy polegli w Powstaniu Warszawskim i bądź dla nich nagrodą. Błogosław tym, którzy żyją. Boże spraw, aby oblicze naszej ojczyzny nieustannie się odnawiało w duchu najwyższych wartości Bóg-Honor-Ojczyzna” – zakończył duszpasterz środowisk niepodległościowych.

Po Mszy św. na placu Jana Matejki odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające wydarzenie przy udziale krakowian i turystów. Kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza złożyły m.in. delegacje władz miasta, samorządowców, klubów partyjnych, Wojska Polskiego, przedstawicieli konsularnych innych państw oraz sami kombatanci, przedstawiciele Armii Krajowej i powstańców warszawskich. Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Rotę”. 

Ostatni element krakowskich obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego miał miejsce w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Obecni mogli obejrzeć wystawę zdjęć „Powstańcza Warszawa okiem Sylwestra Brauna” oraz zobaczyć film TVP w reżyserii Macieja Piwowarczuka "Żółta bluzka ze spadochronu". Wykład pt. "Pamięć historyczna a polityka historyczna. Refleksje po ponad 70 latach od Powstania Warszawskiego" wygłosił prof. Wiesław Wysocki.

Organizatorami obchodów byli: Światowy Związek Żołnierzy Okręg Małopolska, Prezydent Miasta Krakowa oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Źródło:
;