Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Małopolska

Kraków: biblioteka Franciszkanów w budowie

 fot. jms

Rok 2015 przyniósł wiele nowych zmian w funkcjonowaniu Biblioteki Franciszkanów w Krakowie. Po trzech latach dobiega końca budowa nowego czterokondygnacyjnego skrzydła klasztoru, w którym znajdzie się magazyn na książki bieżącego wypożyczania.

 

Magazyn ten będzie posiadał 3500 m długości regałów magazynowych. Oprócz głównego magazynu obecnie wykonywany jest magazyn dla archiwum klasztoru i prowincji wraz z pracownią dla archiwisty i magazynem dla najstarszego księgozbioru inkunabułów i starodruków.

W nowym budynku znajdzie również swoje miejsce pracownia digitalizacji z jednym z najnowocześniejszych skanerów, jakie posiadają krakowskie placówki archiwistyczno–biblioteczne.

W budynku również znajdzie się pracownia konserwacji obiektów papierowych i fotografii starodruków i obiektów zabytkowych.

Na ukończeniu pozostają prace związane z zewnętrznym wyglądem obiektu. Po zamontowaniu stolarki okiennej zostały wykonane elewacje ścian wraz z systemem przeciwpożarowym elewacji. Na ukończeniu jest nakrywa dachowa, wykonana z ceramicznej dachówki.

Po wykonaniu ścian działowych na poddaszu i pierwszym piętrze, rozpoczęły się prace instalacyjne. Obecnie prace wykonywane są przez elektryków, hydraulików, strażaków, według zatwierdzonych projektów.

„Mamy nadzieję, że wszystkie prace zostaną ukończone w okresie wiosennym i będziemy mogli oddać cały budynek do dyspozycji dla osób korzystających z biblioteki przed wakacjami” – zapowiada ekonom i pełnomocnik krakowskiego konwentu o. Łukasz Brachaczek.

Równolegle z budową obiektów bibliotecznych prowadzona jest renowacja 2000 sztuk Inkunabułów i starodruków, najcenniejszych zbiorów klasztornych. Prace te są możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury na lata 2014-2015.

„Oprócz konserwacji i renowacji zbiorów biblioteki franciszkanów w roku 2015 prowadzimy digitalizację księgozbioru, który zostanie udostępniony w roku 2016” – dodaje o. Brachaczek.

;