Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego

Wydarzenia: Dzień Spółdzielczości

Pod oknem

Krakowscy Misjonarze Miłosierdzia

W Roku Jubileuszowym papież Franciszek niektórym kapłanom powierzył specjalne zadania czyniąc ich Misjonarzami Miłosierdzia. Kościół krakowski będzie miał pięciu takich duchownych.

 

„Misjonarze Miłosierdzia są znakiem szczególnej łączności między Kościołami lokalnymi a Ojcem Świętym. Papież Franciszek chce, żeby Boże miłosierdzie dotarło rzeczywiście na wszelkie peryferia - przede wszystkim egzystencjalne, ale także geograficzne. Właśnie po to ci specjalni delegaci papieża obdarzeni zostali papieską władzą w sprawie odpuszczania grzechów – także takich, które zarezerwowane są Stolicy Apostolskiej” - wyjaśnia ks. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej.

Do grzechów, których rozgrzeszanie zastrzeżone jest Stolicy Apostolskiej należą: profanacja Najświętszego Sakramentu, rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciw VI przykazaniu Dekalogu, zdrada tajemnicy spowiedzi, przemoc wobec Ojca Świętego oraz udzielenie sakry biskupiej bez mandatu Stolicy Apostolskiej.

„Misjonarz Miłosierdzia zostaje wysłany przez papieża po to, by dać jasny sygnał, że ze strony Pana Boga i Kościoła jest totalna otwartość na grzesznika. Bariera może być jedynie w człowieku. Bóg może przebaczyć wszystko i chce przebaczyć każdemu. Nie ma takiego grzechu, którego Bóg nie mógłby przebaczyć, jeśli tylko w człowieku jest pragnienie nawrócenia” - przekonuje ks. Studnicki.

W Krakowie Misjonarzami Miłosierdzia zostali ks. Franciszek Ślusarczyk - kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i ks. Dariusz Talik, odpowiedzialny za duszpasterstwo akademickie w archidiecezji krakowskiej. Ks. Piotr Studnicki zauważa, że wybór kustosza łagiewnickiego sanktuarium w Krakowie jest mocnym podkreśleniem orędzia Jezusa Miłosiernego przekazanego światu przez św. Siostrę Faustynę. Z kolei decyzja, by Misjonarzem Miłosierdzia został duszpasterz akademicki jest gestem w stronę ludzi młodych, którzy przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży.

Trzecim Misjonarzem Miłosierdzia dla archidiecezji krakowskiej będzie ks. Krzysztof Czerwionka CR, założyciel Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” ze Stryszawy koło Suchej Beskidzkiej. Ten wybór był podyktowany faktem, że zakonnik spędza sporo czasu w konfesjonale. „Doświadczenie Bożego miłosierdzia u papieża Franciszka - mówił to wielokrotnie - jest związane właśnie z sakramentem pokuty i pojednania. Droga do doświadczenia Bożego miłosierdzia wg papieża Franciszka, to jest droga poprzez konfesjonał” - mówi ks. Studnicki.

Ponadto jeszcze dwóch innych kapłanów krakowskiego Kościoła będzie pełniło posługę Misjonarzy Miłosierdzia, ale poza granicami diecezji. Chodzi o dwóch księży studiujących w Rzymie – ks. Lecha Wołowskiego i ks. Pawła Gałuszkę. Papież Franciszek przed Misjonarzami Miłosierdzia stawia m.in. zadanie głoszenia misji ludowych. Ks. Piotr Studnicki zauważa, że chodzi o odnowienie wspólnot parafialnych. „Chodzi o powrót do kerygmatu, do najbardziej istotnych prawd, które są fundamentalne dla życia chrześcijańskiego, które Misjonarze Miłosierdzia, np. w czasie misji ludowych pomogą na nowo odkryć w życiu wiernych” - mówi ks. Studnicki.

Spotkanie Misjonarzy Miłosierdzia z Ojcem Świętym odbędzie się 9 lutego, u progu Wielkiego Postu. Dzień później, w Środę Popielcową, Ojciec Święty podczas uroczystej Eucharystii roześle Misjonarzy do ich nowych zadań, udzielając im Piotrowej władzy i ojcowskiego błogosławieństwa.

Źródło:
;