Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Wspomnienia

Krakowscy pielgrzymi niosą relikwie bł. Jana Pawła II

 fot. Piotr Tumidajski

Pod hasłem „W komunii z Bogiem” już po raz 31. wyruszyła z Wawelu Krakowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zainaugurował ją kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski Mszą św. odprawioną na wzgórzu wawelskim. Pielgrzymi niosą ze sobą relikwie bł. Jana Pawła II.

 

Tegoroczna pielgrzymka przypada w roku 30. rocznicy zorganizowania Białego Marszu w dniu 17 maja 1981 r., który dał początek pielgrzymce i jest dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. W tym roku na trasie pielgrzymki są niesione po raz pierwszy relikwie błogosławionego Jana Pawła II.

Metropolita krakowski zachęcał, aby podczas drogi, a potem w Częstochowie, dziękować Matce Najświętszej za beatyfikację Jana Pawła II, prosząc równocześnie, by „nieodległy był dzień kanonizacji Pasterza, który ze Wzgórza Wawelskiego przeprowadził się na Wzgórze Watykańskie i którego przez dwadzieścia siedem lat nazywaliśmy Piotrem naszych czasów”.

Na zakończenie homilii kardynał Stanisław Dziwisz zawierzył tegoroczną pielgrzymkę błogosławionemu Janowi Pawłowi II. „Niech on będzie waszym duchowym przewodnikiem. Niech was inspiruje do ewangelicznego stylu życia i służby. Niech was przekonuje, że świętość nie jest dodatkiem do życia dostępnym dla nielicznych, lecz jest powołaniem każdego prawdziwego ucznia Jezusa".

Inicjatywa pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją "Białego Marszu", zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”. Przeszedł on 17 maja 1981 roku z Krakowskich Błoń - miejsca Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - do Rynku Głównego, gdzie Metropolita Krakowski ks. kardynał Franciszek Macharski odprawił Mszę św. Kilkaset tysięcy studentów, młodzieży i mieszkańców Krakowa modliło się wówczas w intencji Ojca Świętego. Idea „Białego Marszu” doprowadziła do zorganizowania Pieszej Pielgrzymki z Krakowa do Częstochowy na Jasną Górę.

Źródło:
;