Imieniny: Bonifacego, Dobieslawa, Macieja

Wydarzenia: Dzień Farmaceuty

Przygotowania

 fot. Michał Henkel

16 września w krakowskim magistracie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona Światowym Dniom Młodzieży w roku 2016.

Specjalną sesję zwołano na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości w związku z przygotowaniami do święta młodych. Do dyskusji zaproszono również przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

- Z jednej strony jest to na pewno wydarzenie religijne ponieważ to największe spotkanie młodych katolików z całego globu, spodziewamy się przedstawicieli młodzieży z około 200 krajów świata ale jednocześnie to wielkie wydarzenie kulturalne i promocyjne dla całego naszego kraju a w szczególności dla Małopolski - mówił Sekretarz Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM - ks. Grzegorz Suchodolski. Jego zdaniem spotkanie w roku 2016 może nawet pobić rekord frekwencji dotychczasowych ŚDM na Starym Kontynencie.

 - Do tej pory najwięcej pielgrzymów było w roku 2000 na Torvergata w Rzymie, gdzie statystyki policyjne mówiły dokładnie o 2 milionach 110 tys. uczestników. Mamy świadomość, że do Krakowa może przyjechać ponad 2,5 mln - podkreślał ks. Suchodolski.

O przygotowaniach ze strony gminy mówił Sekretarz Miasta Paweł Stańczyk, oszacował też planowane wydatki, które w roku 2016 poniesie Kraków - 135 mln zł, z czego 55 mln  to zadania inwestycyjne a 80 mln zadania bieżące. W ramach zadań bieżących zostaną sfinansowane m.in. nakładkowe remonty dróg i remonty chodników, zmiana organizacji ruchu, czy dekoracja miasta. Jak zaznaczył o dofinansowanie wszystkich inwestycji miasto zwróci się również do strony rządowej. Mówił też o przygotowaniu miejskich jednostek i terenów wykorzystywanych pod organizację pól namiotowych, w sumie 230 obiektów. Jak dodał, do końca roku zostaną podpisane stosowne umowy i wszystkie zostaną udostępnione organizatorom ŚDM.

Szeroko komentowane były również kwestie bezpieczeństwa pielgrzymów. - Przewidujemy zakup dodatkowego sprzętu i wyposażenia dla Straży Miejskiej Miasta Krakowa, w tym radiowozów oraz pojazdów dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych - wyliczał dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK - Bogdan Klimek. Zakupiony zostanie też  specjalistyczny system teleinformatyczny, nowe środki łączności i zmodernizowany system monitoringu wizyjnego.

W trakcie sesji poruszono też sprawę zakupu nowego taboru dla MPK, który będzie obsługiwał pielgrzymów oraz budowy dróg dojazdowych do miejsc katechez. - Część z zadań już jest realizowanych: trwa budowa fragmentu drogi do Brzegów, rozpoczął się remont ulic wokół krakowskich Błoń - wyliczał dyrektor  ZIKIT - Marcin Korusiewicz. Jak dodał, sporo będzie się działo również w rejonie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach, m.in. rozbudowany zostanie układ komunikacyjny, powstanie też przystanek kolejowy w ramach SKA oraz kładka dla pieszych i rowerzystów nad torowiskiem.

Radni interesowali się, kto będzie finansował poszczególne zadania, padły też pytania o wkład strony kościelnej. Wywołany do tablicy - Ks. Wojciech Olszowski z Komitetu Organizacyjnego ŚDM zaznaczał, że dziś jeszcze nie wiadomo ile dokładnie będzie kosztowała organizacja święta młodych.  Podkreślił też, że wszystkie działania Archidiecezji Krakowskiej podejmowane w ramach organizacji ŚDM finansowane są z dobrowolnych składek wiernych.  - My nie mamy innego źródła finansowania niż składki wiernych, tak działa Kościół od wieków. Rok temu Episkopat Polski na jednym z posiedzeń ustanowił, że parafie polskie zorganizują cztery składki w ciągu dwóch lat na organizację ŚDM. W oparciu o te składki możemy działać - tłumaczył ks. Olszowski. 

Szef sekcji finansowej ŚDM, dodał, że same składki oczywiście nie wystarczą, stąd konieczność rozprowadzania pakietów pielgrzyma. - Pielgrzym wpłaca na cele organizacyjne składkę, my przeznaczamy ją na organizację terenu Błoń, Brzegów, zakup ornatów dla kapłanów i biskupów, opłacenie miejsc dla katechistów. W zamian za tę składkę zabezpieczamy pielgrzymom pewne potrzeby  bytowe jak zakwaterowanie, wyżywienie czy transport na miejsca katechez - wyliczał kapłan.

Ostateczny kosztorys wydatków ma być gotowy do 15 listopada do czasu zamknięcia prac nad przyszłorocznym budżetem miasta.

Źródło:
;