Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Solidarność

Krakowska Caritas pamięta o ubogich na Boże Narodzenie

 fot. materiały prasowe

Już drugi raz z rzędu Caritas Archidiecezji Krakowskiej z powodu epidemii koronawirusa nie może zorganizować tradycyjnej wigilii dla najuboższych na Boże Narodzenie. Jednak nie wszystko stracone, gdyż mimo to potrzebujący otrzymają gorący posiłek i paczki na wynos.

- Jest nam niezmiernie przykro, gdyż pandemia koronawirusa i wzrost zakażeń znów pokrzyżował nam plany. Jednak nie poddajemy się. Wiemy, że organizowana przez nas wigilia, na którą przychodzili co roku najubożsi, to nie tylko paczki i posiłek, ale przede wszystkim spotkanie. Niestety w tym roku ponownie będziemy mogli się zobaczyć tylko na chwilę, by przekazać sobie życzenia i podarunki - opisuje Agnieszka Homan z organizacji.

Dodaje, że jednak gorąca wigilijna zupa i paczki z żywnością, choć bez dłuższej rozmowy, to jednak wielki dar dla potrzebujących. - W ubiegłym roku, choć widzieliśmy się tylko przez moment, w oczach wielu oczekujących na paczki pojawiły się łzy. A słowa wdzięczności nieraz nie dało wypowiedzieć wzruszenie. Dlatego też postanowiliśmy, że także w tym roku w taki sposób wesprzemy potrzebujących - opowiada Homan.

W paczce znajdą się pierogi z kapustą i grzybami, chałka, konserwy mięsne i rybne, ciastka, drożdżówki, ciasto, czekolada, margaryna do smarowania pieczywa, zupa typu „gorący kubek” sałatka jarzynowa, napój, kawa i herbata oraz owoce. Do każdej paczki trafi też opłatek oraz przygotowana ręcznie kartka świąteczna z życzeniami.

- Okazało się, że na naszą prośbę o przygotowanie świątecznych życzeń jako wyrazu solidarności z osobami w trudnej sytuacji materialnej odpowiedziało bardzo dużo osób dobrej woli. Ponad dwa tysiące takich kartek dotarło do krakowskiego biura Caritas od szkół, przedszkoli, świetlic środowiskowych, harcerzy i osób prywatnych, również chorych i niepełnosprawnych - informuje Homan.

Gorąca świąteczna zupa będzie wydawana 24 grudnia w godz. 12:00-14:00 w Kuchni św. Brata Alberta, którą Caritas prowadzi przy ul. Dietla 48 w Krakowie. Następnie między godz. 14:00, a 16:00 przed Starą Zajezdnią Kraków by DeSilva przy ul. św. Wawrzyńca 12 w Krakowie, czyli miejscem, które właściciel w ostatnich latach udostępniał bezpłatnie na Wigilie dla Bezdomnych i Ubogich, będą wydawane paczki świąteczne.

- Będzie ich przygotowanych ponad 700. Od wczoraj pakują je wolontariusze, w tym harcerze z ZHP i ZHR, wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas i Szkolnych Kół Caritas oraz osoby niezrzeszone, które po prostu chcą podarować trochę swojego czasu potrzebującym. Jest nas mniej niż w ubiegłych latach, ale na pewno zdążymy. Zachęcamy, by zgłosić się jutro do nas, by te nadchodzące święta choć w taki sposób uczynić spokojniejszymi w trudnej życiowej sytuacji - namawia Homan.

Wigilię organizowaną przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej dofinansowuje Gmina Miejska Kraków oraz wojewoda małopolski. Głównym Partnerem jest Transgourment Sp. z o.o., właściciel sieci sklepów Selgros. Zaproszenia do odbioru paczki świątecznej wydawane są w Kuchni św. Brata Alberta oraz w Dziale Pomocy Bezdomnym MOPS w Nowej Hucie, os. Teatralne 24.

Oceń treść:
Źródło:
;