Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Kulturalnie

Krakowska szopka na wystawie w Rzymie

 fot. mat. pras.

Polska szopka biorąca udział w 40-stej edycji Międzynarodowej Wystawy „100 Szopek” w Rzymie, została wykonana przez Dariusza Czyża i reprezentuje stylem tzw. „szopki krakowskie”. W tym roku na wystawie gościć będzie 170 prac z 15 regionów Włoch oraz 32 krajów: Belgii, Kroacji, Estonii, Niemiec, Polski, Portugalii, Czech, Rumuni, Rosji, San Marino, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Węgier, Chin, Korei, Filipin, Japonii Indonezji, Mongolii, Tajlandii, Wietnamu, Chile, Kolumbii, Kuby, Ekwadoru, Gujany, Peru.

 

"Szopki krakowskie" swoją formą nawiązują do architektury kościołów i budynków Małopolski, wież wzniesionych z bordowej cegły. W tym przypadku szopka odnosi się do miasta Krakowa, stolicy Kultury Europejskiej minionego 2000 roku, dumy Polski, która od 1978 r. jest pod ochroną UNESCO.

Wieże w szopce krakowskiego artysty są wzorowane na tych z Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - kościoła Mariackiego oraz na wieży krakowskiej straży pożarnej. Dwie chorągwie: biało czerwona i ta biało niebieska ukazująca narodowość maryjną oraz orzeł biały znajdują się na ich szczycie.

Głównym elementem prezentowanej szopki jest miniaturowy Ołtarz Wita Stwosza, a obok Świętej Rodziny wśród postaci obecnych w szopce, zgromadzonych wokół fontanny żaka inspirowanej tą z Placu Mariackiego, rozpoznać można polskiego króla, pisarza - Adama Mickiewicza, rycerza, strażaka, krakowskiego trębacza, św. Kingę, krakowiaka i krakowiankę, lajkonika, Damę z Łasiczką - Leonarda da Vinci, biskupa Krakowa – kardynała Stanisława Dziwisza, oraz franciszkanina, który symbolizuje papieża Franciszka.  

Przy stajence stoją anioły pod baldachimem, inspirowanym tym z katedry wawelskiej, znad trumny św. Stanisława.

Szopka przyciąga uwagę kolorami, błyszczącymi ozdobami i tysiącem detali wykonanych ręcznie: miniaturowe witraże w środkowej wieży nawiązują do witraży Wyspiańskiego „Bóg Ojciec”, z Kościoła Franciszkanów w Krakowie, dzwon symbolizuje Dzwon Zygmunta z Zamku na Wawelu, bramy wejściowe są z kościoła Mariackiego, a kopuła z katedry wawelskiej…

Podstawą szopki stały się arkady Sukiennic. W ich centrum literka „K” – przedstawiająca słynną krakowską skarbonkę. U podnóży arkad dostrzegamy niebieski kolor – to rzeka Wisła przepływająca przez Kraków.

Szopka o wymiarach 60 cm szerokość, 88 cm wysokość, 38 cm głębokość, wykonana jest z drewna, tektury, staniolu, folii, papierków kolorowych oraz pasmanterii ozdobnej. Jest w niej zainstalowane oświetlenie i mechanizm poruszający figury. Lalki są strugane, malowane i dekorowane ręcznie.

Praca jest wystawiona do sprzedaży.

Dariusz Czyż – z zawodu jest mechanikiem; szopki wykonuje od 40 lat. Jak sam twierdzi, talent odziedziczył po swoim dziadku, Stanisławie Paczyńskim, słynnym twórcy Krakowskich Szopek. Jest laureatem wielu nagród, uczestnikiem konkursów organizowanych przez Krakowskie Muzeum Szopek. W 1981 r. w klasyfikacji na najpiękniejszą szopkę zajął I miejsce.

Wystawa „100 Szopek” odbywa się w Rzymie od 40 lat. Szopki przybyłe do Rzymu z różnych stron świata, o różnych wielkościach, reprezentujące różne techniki,  wykonano z najbardziej dziwnych materiałów, począwszy od drewna, a skończywszy na… makaronie.

Ze strony polskiej obecność krakowskiej szopki na wystawie wspierają:  

Ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej  
Fundacja Jana Pawła II – Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II
Duszpasterstwo Polaków w Rzymie – kościół św. Stanisława B.M.
Punkt Konsultacyjny „Szkoła Polska” w Rzymie  
Instytut Polski w Rzymie
L'Ufficio Turistico Polacco di Roma - Narodowy Portal Turystyczny
Sklep polski di Alessandra Sapori dalla Polonia
Biuro Turystyczne Polonia Servise / Sindbad
Sklep polski u Michała
B&B Pegaso
Bar il Postiglione  

portal Magiczny Kraków
portal Franciszkańska 3

oraz Bazylika Mariacka w Krakowie, gdyż szopka wybrana na rzymską wystawę nawiązuje swoją formą do kościoła Mariackiego, a jej głównym elementem jest miniaturowy Ołtarz Wita Stwosza.

Wystawa otwarta w Salach Bramantego na Piazza del Popolo w Rzymie, potrwa od 26 listopada 2015 do 10 stycznia 2016.

Ekspozycja “100 Szopek” jest inicjatywą stowarzyszenia Rivista delle Nazioni, które ma na swoim koncie międzynarodowe wystawy, koncerty, publikacje. Projektowi ze strony włoskiej patronuje nie tylko Prezydent Republiki Włoskiej, ale również Włoski Episkopat, Papieska Rada ds. Kultury, Senat Włoch, Ministerstwo Kultury i Dóbr Narodowych, Rada Ministrów, oraz organizacje kulturalne miasta i regionu.

Szopka z Polski, bierze udział w Międzynarodowej Wystawie w Rzymie „100 Szopek” z inicjatywy polsko–włoskiego Stowarzyszenia kulturalnego „TOTUS TUUS”- promocja Słowa Świętego Jana Pawła II. Jej prezes Aleksandra Zapotoczny tłumaczy: „Do udziału w rzymskiej wystawie zgłoszono wiele polskich szopek. Wybór padł na dzieło Dariusza Czyża, gdyż jego szopka najbardziej nawiązuje do miasta Krakowa, które jest metą włoskich pielgrzymek. Włosi Polskę zwiedzają szlakiem św. Jana Pawła II. Zbliżający się Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się także w Krakowie. Ale udział krakowskiej szopki na wystawie to nie tylko możliwość promocji Polski we Włoszech, ale także okazja dla włoskiej Polonii, do wspólnego świętowania tego dla Polaków niezwykłego czasu, jakim jest okres Świąt Bożego Narodzenia. To taki mały prezent pod choinkę dla tych, którzy zostają na święta w Rzymie, a dla polskich dzieci, które wychowują się zagranicami naszego kraju: lekcja o polskich tradycjach”.

;