Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Polska

Krakowski Alarm Smogowy inicjatywą ogólnopolską

„Chcemy zwrócić uwagę na fatalną jakość powietrza w naszym kraju – nie tylko Kraków ma problem ze smogiem – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Dlatego też wraz z Dolnośląskim Alarmem Smogowym i Podhalańskim Alarmem Smogowym rozpoczynają kampanię na rzecz niezbędnych zmian pod hasłem Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Chociaż za poprawę jakości powietrza odpowiadają władze samorządowe, to obecnie nie posiadają one praktycznie żadnych narzędzi, które umożliwiłyby im podjęcie stanowczych działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza – zarówno w obszarze zanieczyszczeń z domowych pieców grzewczych, jak i transportu. Potrzebne są konkretne zmiany w prawie krajowym. - Ponad połowa terytorium Polski boryka się z bardzo wysokimi stężeniami pyłów zawieszonych. Normy dla benzo[a]pirenu – substancji rakotwórczej i mutagennej, która obecna jest również w papierosach, są przekroczone na terenie niemal całej Polski - mówi Guła. - Zdajemy sobie sprawę, że sami nie osiągniemy wiele. Musimy połączyć siły i razem walczyć o zmiany, które pozwolą nam oddychać czystym powietrzem – przekonuje Piotr Manowiecki z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

- Ogromne zanieczyszczenie powietrza benzo[a]pirenem czy pyłem zawieszonym wynika w dużej mierze z tego, że ludzie ogrzewają domy węglem bardzo złej jakości, często pomieszanym ze śmieciami, w urządzeniach, które nie spełniają żadnych standardów emisyjnych. Pora to zmienić – tłumaczy Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. W tym celu uruchomili stronę internetową www.polskialarmsmogowy.pl, gdzie znajduje się apel, do którego podpisywania będą zachęcać mieszkańców całej Polski.

Podczas konferencji zaprezentowano spot promujący akcję, w którym główną rolę odgrywa krakowski aktor Kajetan Wolniewicz. Spot pojawi się w Internecie i będzie początkiem kampanii. Akcję oprócz Wolniewicza poparli też już inni znani aktorzy, sportowcy i muzycy (m.in. Grzegorz Turnau).

 

;