Imieniny: Gabriela, Anastazji

Wydarzenia: Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Pod oknem

Krakowski SMAK już 24 listopada. Młodzi z archidiecezji spotykają się, aby doświadczać wspólnoty Kościoła

plakat fot. Materiały prasowe

„Marzę o Kościele, który…”- tak brzmi hasło tegorocznego Spotkania Młodych Archidiecezji Krakowskiej, organizowanego w ramach diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży. Potrwa od piątku, 24 listopada do niedzieli, 26 listopada w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Młodzi będą rozmawiać, modlić się i poznawać we wspólnocie Kościoła.

 

„Marzę o Kościele, który…”- „jednoczy wszystkich ludzi”, „jest jednością w różnorodności”, „jest otwarty na młodych” – takie i wiele innych wypowiedzi padają, gdy pyta się młodych o ich marzenia dotyczące wspólnoty Kościoła.

W dniach 24-26 listopada odbędzie się Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej- w skrócie SMAK. Jest to wydarzenie zorganizowane z okazji diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży, które powstało w odpowiedzi na orędzie Jana Pawła II w 1990 roku.

– SMAK jest dla mnie wyjątkowym znakiem jedności. Już wielokrotnie z radością obserwowałem, jak młodzi ludzie z różnych wspólnot podczas przygotowań i samego wydarzenia nawiązują przyjaźnie i odkrywają, jak wiele ich łączy. Nie wyobrażam sobie lepszego spędzenia tego weekendu! – mówi  ks. Marcin Filar, archidiecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

SMAK 2023 – co w programie?

Trzydniowe wydarzenie rozpocznie się w piątek od rejestracji uczestników w VIII LO w Krakowie. Pierwszym wspólnym punktem będzie Msza Święta w Kościele św. Mikołaja. Po niej młodzież wróci do szkoły, gdzie odbędzie się integracja a po niej na wzór ŚDM – Droga Krzyżowa, która w tym roku przyjmie wyjątkową formę – inscenizowany teatr cieni.

W sobotę przed południem odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Marzę o Kościele, który…” podczas którego gośćmi będą: o. Tomasz Maniura- organizator Festiwalu Życia w Kokotku i duszpasterz NINIWY, s. Teresa Pawlak – albertynka i rzeczniczka prasowa Światowego Dnia Ubogich, Kasia Jawor – misjonarka świecka pracująca w Peru oraz Paula Jakubik – influencerka oraz współtwórczyni projektu CrossPost.

Po południu konferencje „O jakim Kościele marzy Jezus?” wygłosi ks. Ryszard Kilanowicz, ceremoniarz Archidiecezji Krakowskiej, po której odbędą się spotkania w grupach. Wieczorem młodzi będą uczestniczyć we Mszy Świętej w Kolegiacie św. Anny, której przewodniczył będzie Bp Robert Chrząszcz. Po powrocie do szkoły rozpocznie się Noc Nikodema – całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością spowiedzi. Wprowadzenie do adoracji wygłosi ks. Michał Tucznio, moderator Diecezjalnej Diakonii Modlitwy Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

Niedzielę rozpocznie pielgrzymkowe przejście z symbolami Światowych Dni Młodzieży na Wawel, a tam odbędzie się centralne wydarzenie diecezjalnych ŚDM, czyli Eucharystia o godzinie 10:00 pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Po Mszy Świętej wszyscy udają się na spotkanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, gdzie odbędą się Targi Wspólnot, świadectwo Edzia – rapera, tiktokera oraz autora tekstów, a cały SMAK zakończy spotkanie autorskie z ks. Michelem Remerym – księdzem diecezji Rotterdam, autorem projektu „Tweeting with God” i książki „Bóg mieszka obok”

Do udziału w SMAK-u organizatorzy zapraszają przede wszystkim młodzież licealną oraz studentów. Koszt uczestnictwa w trzech dniach wydarzenia to 90 zł. Uczestnicy mają zapewnione noclegi oraz posiłki w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć tu. Zapisy trwają do 17 listopada.

Dlaczego SMAK?

W tym roku będzie miała miejsce 21. edycja diecezjalnego ŚDM w naszej diecezji. Wcześniej odbywał się on w Niedziele Palmową, jednak od dwóch lat, po zmianie dokonanej przez papieża Franciszka, data została przeniesiona na Niedziele Chrystusa Króla.

Młodzi przyjeżdżają na SMAK, aby wspólnie budować wspólnotę Kościoła, poznawać nowych ludzi, nawiązywać nowe znajomości, czy przyjaźnie. Organizatorzy dają młodym przestrzeń do tego, aby ich głos został wysłuchany.

– Bóg tak chciał, że SMAK już na zawsze pozostanie w mojej, naszej historii. SMAK to dla mnie bliskość. Doświadczenie Boga w bliskości innych młodych ludzi, tak różnych, a zarazem tak podobnych oraz poznawanie ludzi w bliskości Boga, zawieranie relacji, które z nami zostają. Ze mną na całe życie, w postaci mojego narzeczonego, z którym poznaliśmy się właśnie na przygotowaniach do SMAKu – dzieli się Zuza, uczestniczka SMAK-u.

Źródło:
;