Imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Solidarność

Krakowski stół wigilijny, który łączy

 fot. Łukasz Kaczyński Wigilia dla bezdomnych i ubogich na krakowskim rynku.

Na Rynku Głównym w Krakowie 18 grudnia odbyła się XX Jubileuszowa Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Dla jej uczestników przygotowano ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw.

Jak powiedział pomysłodawca spotkania, Jan Kościuszko, 20 lat temu rozdawano około 5 tysięcy porcji – dziś przygotowano już ogromną liczbę 3 rodzajów pierogów, kilka tysięcy litrów barszczu czerwonego, cztery tysięcy litrów bigosu świątecznego oraz 10 tysięcy karpi. “Bardzo symboliczny jest ten stół wigilijny umieszczony na krakowskim Rynku – on nie dzieli, ale jest bastionem zasypywania podziałów, przy którym spotykają się potrzebujący pomocy oraz ci, którzy mogą ją ofiarować” – podkreślił.

W akcję może włączyć się każdy, bowiem towarzyszy jej zbiórka produktów żywnościowych, które natychmiast w formie świątecznych paczek rozdawane są ubogim. Wyjątkowość wigilii dla ubogich na krakowskim Rynku podkreślił prezydent miasta Jacek Majchrowski, który podziękował Janowi Kościuszce za tak pociągający innych przykład filantropii.

Pokarmy rozdawane bezdomnym i ubogim pobłogosławił kard. Stanisław Dziwisz, który podczas życzeń zapewnił, że wszyscy przybyli są dla niego braćmi i siostrami. “To spotkanie jest naprawdę ewangeliczne, bo podczas niego wyraża się troskę o każdego człowieka, zwłaszcza tego, który cierpi, jest chory czy samotny. Ci ludzie nie zawsze przychodzą tutaj by coś zjeść, tylko by być razem. A my chcemy być razem” – ocenił inicjatywę hierarcha.

Nowością tegorocznego spotkania na Rynku Głównym był szpital polowy, w którym każdy przybyły mógł skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i pomocy medycznej. Zapewnili ją lekarze i wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej, wspierani przez Państwową Straż Pożarną w Krakowie.

Organizatorem wigilii na krakowskim Rynku jest „Grupa Kościuszko M2B” i należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”. Od dwóch lat współorganizatorem wydarzenia jest także Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie. “Warto organizować takie spotkanie w konwencji wigilii. Można tu przeżywać tajemnicę przychodzącego Boga we wspólnocie oraz wielkim poczuciu solidarności i braterstwa” – podsumował ks. Marek Leśniak, prokurator bractwa.

Pokarmy i paczki dla potrzebujących będą rozdawane jeszcze do godziny 17-tej. W akcji bierze udział blisko 100 wolontariuszy, m.in. stypendyści Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz członkowie ŚDM-owego portalu wolontariuszy Góra Dobra.

Oceń treść:
Źródło:
;