Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Małopolska

znicz fot. KP/Fra3.pl

W ramach akcji „Krakowski Znicz Pamięci” Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider zapalili znicz na grobie kardynała Franciszka Macharskiego w Katedrze na Wawelu.

Inicjatorem akcji „Krakowski Znicz Pamięci” jest Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. Podobnie jak w ubiegłym roku, również radni zapalą znicze pamięci na grobach swoich poprzedników z Rady Miasta Krakowa, na grobach Honorowych Obywateli Miasta Krakowa oraz na mogiłach laureatów medalu Cracoviae Merenti. Znicz pamięci jest opasany wstążką w biało-niebieskich barwach miasta, znajduje się na nim napis: „Miasto Kraków pamięta”.

„Krakowski Znicz Pamięci” zapalany jest również na grobach obywateli uhonorowanych przez Kraków, którzy spoczywają poza granicami naszego miasta. Przewodniczący zwrócił się z prośbą o zapalenie „Krakowskiego Znicza Pamięci” m.in. do władz Warszawy (mogiły Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Wacława Jędrzejewicza, Ryszarda Kuklińskiego, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, Ryszarda Kaczorowskiego), Elbląga (grób Bolesława Nieczui-Ostrowskiego), Niekrasowa (mogiła Adama Bienia), Rogalina (grób Edwarda Raczyńskiego), Szwecji (grób Brora Hanssona), Holandii (grób gen. Stanisława Maczka) oraz Stanów Zjednoczonych (mogiły Ronalda Reagana, Edwarda J. Moskala).

Bogusław Kośmider apeluje także do wszystkich, którzy odwiedzać będą w najbliższym czasie groby zmarłych: zapalmy znicze także na grobach opuszczonych oraz bezimiennych i uczcijmy w ten sposób ich pamięć.

Źródło:
;