Imieniny: Boguslawy, Apoloniusza

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Małopolska

Krakowskie instytucje kultury przygotowują się do ŚDM

 fot. www.fra3.pl

Krakowskie instytucje kultury przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca. Swoje podwoje otworzą dla zwiedzających muzea, ośrodki kultury oraz kościoły, które na czas trwania tego wydarzenia szykują specjalną ofertę dla pielgrzymów, turystów i mieszkańców Krakowa.

 

 

Podczas Światowych Dni Młodzieży odbędzie się m. in. tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra, w ramach której prezentowane są skarby krakowskich klasztorów i kościołów. Zwykle wydarzenie odbywało się w sierpniu. Termin zmieniono ze względu na przypadające pod koniec lipca spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą.

Zdaniem władz Urzędu Miasta Krakowa, dzięki temu pielgrzymi z całego świata oraz turyści i krakowianie będą mogli zobaczyć najpiękniejsze krakowskie świątynie oraz poznać fenomen życia duchowego miasta. W ramach wydarzenia zwiedzający będą mogli zobaczyć zabytki, które na co dzień nie są prezentowane.W tym roku Noc Cracovia Sacra odbędzie się po raz dziewiąty i będzie miała rozszerzony program. Wydarzenie potrwa od niedzieli 24 lipca do środy 27 lipca.Każdej nocy odbywać się będą specjalne wystawy, koncerty, spektakle oraz oprowadzanie po najpiękniejszych świątyniach Krakowa. Będzie można zobaczyć wyjątkowe zabytki i dzieła sztuki. Pielgrzymi oraz krakowianie będą mieli okazję obejrzeć m. in. rzadkie dokumenty oraz najcenniejsze eksponaty, a także poznać historię krakowskich zakonów.

Inauguracja wydarzenia odbędzie się w katedrze na Wawelu. W ramach Cracovia Sacra dla zwiedzających udostępnionych zostanie kilkanaście miejsc. W bazylice oo. dominikanów będzie można m.in. zobaczyć wystawę „Jubileusz 800–lecia Ordo Praedicatorum”, na której prezentowane będą m. in. najcenniejsze eksponaty tradycji kaznodziejskiej. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć również opactwo mniszek benedyktynek w Staniątkach, które świętuje 800-lecie. Z kolei w Bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Natomiast w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Collegium Maius, przypomniane zostaną sylwetki świętych, związanych z uczelnią.

Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny. Do niektórych z nich będą obowiązywały bezpłatne wejściówki lub konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja. Wydarzenie co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.

W ramach Światowych Dni Młodzieży i w związku z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w tym czasie w Kościele katolickim, zaplanowano również wystawę, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Krakowie.Zwiedzający będą mogli obejrzeć blisko 100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane będą dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco.

W katalogu wystawy znajdą się m. in. eseje wybitnych biblistów, teologów i historyków sztuki prezentujące kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, praktykach kulturowych Kościoła, muzyce sakralnej i ikonografii. Dzięki temu powstanie obszerne kompendium, pozwalające zapoznać się dogłębnie z ikonografią Matris Misericordiae. Podstawowe ustalenia ikonograficzne z katalogu zostaną także zaprezentowane w przewodniku dla zwiedzających wystawę, a także – w bardzo skróconej formie – w napisach towarzyszących tej ekspozycji.

Wystawa potrwa od 23 czerwca do 9 października. Organizuje ją Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Krakowska wystawa będzie kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie).

Propozycje dla pielgrzymów przygotują również inne krakowskie muzea. Część z nich w czasie od 24 lipca do 4 sierpnia nieodpłatnie udostępni swoje ekspozycje dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Zwiedzać będzie można m. in. Starą Synagogę, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Do Światowych Dni Młodzieży przygotowują się także miejskie ośrodki kultury. Planowane wydarzenia to nieodpłatne koncerty, wystawy i warsztaty twórcze, które odbywać się będą m. in. w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, Klubie Muzyki Współczesnej „Malwa”, Nowohuckim Centrum Kultury, Domu Kultury „Podgórze”, Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY oraz w Ośrodku Kultury C.K. Norwida. Podczas ŚDM odbędą się także pokazy filmowe, zajęcia sportowe i artystyczne. Wydarzenia zorganizowane zostaną w najbardziej charakterystycznych punktach na terenie miasta, m. in. na placu Szczepańskim i w Parku Jordana.

;