Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Kulturalnie

Krakowskie muzea otwierają się dla odwiedzających

pawilon czapskiego nocą fot. M Zak / Pracownia Fotograficzna MNK

Od 1 lutego miejskie muzea i galerie, które długo czekały na powrót odwiedzających, stopniowo wznawiają działalność stacjonarną i zapraszają do swoich oddziałów. Zachęcamy do zaplanowania wizyt, oczywiście z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych.

 

Wystawy w miejskich muzeach będą stopniowo otwierane od 1 lutego 2020 r. z uwzględnieniem wytycznych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz wymogów służb sanitarnych.

Muzeum Krakowa dopracowuje harmonogram otwarcia poszczególnych oddziałów dla zwiedzających, ale już 1 lutego otwarty zostanie Celestat (wraz z wystawą czasową szopek krakowskich). W dalszej kolejności otwarte zostaną: Muzeum Podgórza, Muzeum Nowej Huty, Dom Zwierzyniecki, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Rynek Podziemny.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK ponownie otworzy się dla publiczności od wtorku 2 lutego. Będzie czynne w stałych porach: wtorek – czwartek, sobota – niedziela, godz. 11–19 oraz piątek w godz. 11–20 (poniedziałek – nieczynne). Odwiedzający będą mogli zobaczyć wystawy czasowe: Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969, Marian Eile Artysta i redaktor, Marcin Berdyszak Koła obłędu, Paweł Althamer, Artur Żmijewski Pieśń ostateczna, Antropocen oraz wystawę studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dostępne będą także wystawy Kolekcji MOCAK-u: Dialog z przestrzenią, Współczesne modele realizmu, Stanisław Dróżdż Pojęciokształty, Krystian Lupa Live Factory 2: Warhol by Lupa oraz Biblioteka Mieczysława Porębskiego. Biblioteka MOCAK-u będzie czynna od wtorku do soboty, od godziny 9 do 17. MOCAK Bookstore będzie czynny od wtorku do niedzieli, od godziny 11 do 19. Czytelnia i MOCAK Café pozostają zamknięte do odwołania.

Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” na 2 lutego planuje otwarcie wystawy Bartka Materki Tak to wygląda - premierowej ekspozycji w zabytkowych piwnicach Pałacu Zbaraskich (Potockich) przy Rynku Głównym 20. Wystawa otwarta będzie w pełnym reżimie sanitarnym.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie planuje udostępnić odwiedzającym swoje wystawy od wtorku 9 lutego. Ekspozycja będzie dostępna we wtorek, piątek, sobotę i niedzielę (godziny otwarcia 11.00 – 18.00, przerwa techniczna 13.00 – 14.00) na zasadach uwzględniających reżim sanitarny.

Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo) 9 lutego otworzy oddział MuFo Strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi, a w ostatnim tygodniu lutego  oddział przy ul. Józefitów 16. Obydwa budynki muzeum zostaną udostępnione publiczności w ścisłym rygorze sanitarnym. W MuFo Strzelnica będzie można zobaczyć wystawę stałą Portret, a MuFo Józefitów uruchomi oprowadzania zgodnie z przygotowanymi ścieżkami zwiedzania.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie z uwagi na prowadzone inwestycje na terenie zabytkowej Zajezdni tramwajowej przy ul. Św. Wawrzyńca 15, nie jest jeszcze w stanie udostępnić wystawy w Hali F. Muzeum planuje otwarcie tej ekspozycji pod koniec marca 2021 r. Dostępna jest cały czas wystawa plenerowa w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema.

Muzeum KL Plaszow, jako instytucja w organizacji i nie udostępnia wystaw w pomieszczeniach. Jest jednak możliwość przeprowadzania przez pracowników muzeum zajęć edukacyjnych i oprowadzania na terenie poobozowym.

Oceń treść:
Źródło:
;