Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Małopolska

Krakowskie obchody 15-lecia IPN

 fot. Materiały prasowe

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na „Krakowskie obchody 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej”, które odbędą się w dniach 9-20 listopada 2015 r. Z tej okazji przygotowano dla Krakowian ciekawe i zróżnicowane propozycje wspólnego świętowania jubileuszu Instytutu.

 

W dniach od 9 do 11 listopada organizatorzy zapraszają na Rynek Główny (obok kościoła św. Wojciecha) do namiotu IPN na spotkania z historykami, archiwistami i prokuratorami, do wzięcia udziału w wielkoplanszowych grach historycznych i zapoznania się z edukacyjną i wydawniczą ofertą Instytutu oraz na pokazy filmów dokumentalnych.

„Zachęcamy do odwiedzenia nas w dniu 11 listopada, aby pod hasłem „Świętuj Niepodległość z IPN” wspólnie obchodzić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Specjalnie na ten dzień zostały przygotowane biało-czerwone chorągiewki, kokardy oraz mały, słodki poczęstunek” - zapraszają organizatorzy.

9 listopada o godz. 17.00 w synagodze Tempel zaplanowano promocję najnowszej publikacji, która powstała w ramach realizacji zadań edukacyjnych i popularyzatorskich Instytutu Pamięci Narodowej przez archiwum krakowskiego Oddziału – „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942-1945. Przewodnik historyczny” autorstwa Ryszarda Kotarby. Spotkanie promocyjne organizowane jest przez krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie.

10 listopada odbędzie się w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa uroczystość wręczenia działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981-1989 odznaczeń państwowych „Krzyż Wolności i Solidarności”.

Krakowski IPN zaprasza wraz z Kołem Naukowym Historyków UJ w dniu 12 listopada na pokaz filmu dokumentalnego „Auschwitz Birkenau-anatomia zbrodni” prezentującego koleje śledztwa prowadzonego w Polsce w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu, a także nieznane dotąd jego aspekty.

Na zakończenie obchodów w dniu 20 listopada odbędzie się konferencja naukowa „Semantyka historyczna” narzędzie opisu historii, czy narzędzie polityki?” organizowana wspólnie z Akademią Ignatianum w Krakowie.

;