Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Małopolska

Krakowskie obchody 76. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę

 fot. Materiały prasowe

17 września w Krakowie będzie obchodzona 76. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz świętowany Dzień Sybiraka poświęcony pamięci ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu.

 

We wrześniu 1939 roku dwaj sprzymierzeni ze sobą wrogowie Polski – Niemcy i Związek Sowiecki, najechali Rzeczpospolitą w ramach potajemnego porozumienia z 23 sierpnia 1939 roku, rozpoczynając drugą wojnę światową. Niemcy wraz ze Słowacją zaatakowali 1 września 1939 roku, a Sowieci – 17 września. Kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej. Ofiarą planowych zbrodni padły miliony obywateli polskich, ginących w katowniach Gestapo, mordowanych przez NKWD, wywożonych do niemieckich obozów koncentracyjnych i deportowanych w głąb ZSRS do łagrów oraz na zsyłkę.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Komitet Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, Związek Sybiraków – Oddział w Krakowie, Związek Piłsudczyków – Oddział Małopolski oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty pragną zaprosić 17 września br. mieszkańców Krakowa do uroczystego oddania hołdu obrońcom Polski przed niemiecką i sowiecką agresją sprzed 76 lat oraz ofiarom okupacji Polski przez ZSRS i III Rzeszę. W sposób szczególny chcemy przywołać pamięć Sybiraków oraz obrońców Lwowa. W bohaterskiej walce o miasto, atakowane we wrześniu 1939 roku przez obu agresorów, skupia się jak w soczewce tragizm polskiego Września.

Na godz. 9.45 na Cmentarzu Rakowickim pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu zaplanowano modlitwę za poległych – wszystkie ofiary komunizmu. O godz. 11.00 w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy, którzy bronili Rzeczypospolitej przed niemieckim i sowieckim najazdem oraz wszystkich ofiar tej agresji. Po Eucharystii poczty sztandarowe wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego i Orkiestrą Wojskową w Krakowie przemaszerują ulicą Grodzką pod Krzyż Katyński, gdzie odbędzie się Apel Pamięci.

;