Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Solidarność

„Kredkobranie” dla dzieci mieszkających na Kresach

 fot. Łukasz Kaczyński

Przez cały wrzesień będzie trwać akcja „Kredkobranie”, którą współorganizują Fundacja Ignatianum i Stowarzyszenie „Korzenie”. Celem inicjatywy jest zebranie przyborów szkolnych i materiałów plastycznych, które trafią do najmłodszego pokolenia Polaków mieszkających na Kresach.

Inicjatywa jest organizowana już po raz trzeci. - Mamy nadzieję, że ponownie miesiąc wrzesień będzie w całej Polsce wypełniony bezinteresownymi gestami dobroci, które zamienią się w wielki uśmiech i radość w kolejnych tygodniach, gdy dary będą docierać na Kresy - opisuje Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator „Kredkobrania”.

Dodaje, że akcja bardzo mocno pokazuje wielką dobroć Polaków, pamiętających o swoich rodakach, którzy z różnych względów, najczęściej  historycznych, zamieszkują obecnie na Kresach. - To oni są naszymi ambasadorami na Litwie, Białorusi i na Ukrainie. To właśnie młodzież i dzieci, obecnie uczęszczające do szkół, za parę lat - na wzór swoich rodziców i dziadków - strzec będą polskich miejsc pamięci na Kresach. Mimo dzielącej nas granicy łączą nas wspólna tradycja, kultura, historia i dziedzictwo - wyjaśnia.

W „Kredkobranie” można się włączyć indywidualnie lub klasami, szkołami czy też miejscami pracy. Dary w postaci kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników czy długopisów, a więc wszelkiego rodzaju przyborów szkolnych, należy dostarczać do 4 października na adres siedziby Fundacja Ignatianum (ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków).

Dzięki akcji w ubiegłym roku pomoc otrzymało prawie 1000 dzieci z Litwy i Ukrainy. - W inicjatywę włączyli się uczniowie i rodzice z ponad 90 szkół w całej Polsce, z czego prawie 50 z Małopolski. Zebraliśmy ponad 40 tysięcy sztuk różnych przyborów szkolnych - podsumowuje Konturek.

Wolontariuszami inicjatywy są głównie studenci Akademii Ignatianum w Krakowie. – „Kredkobranie” zrodziło się z potrzeby serca i z naszych kontaktów i wyjazdów do Polaków mieszkających na Kresach. Zawiązały się między nami przyjaźnie i czujemy, że nie możemy  pozostawać obojętni na ich potrzeby - przyznaje Konturek. 

Jak zauważa, pandemia sprawiła, że w niektórych rodzinach, czy to w Polsce czy na Kresach, przygotowanie dzieci do roku szkolnego stanowi wielkie wyzwanie. - Prosimy więc, by zrobić wszystko, by kolejny rok szkolny był dla nich radosny dzięki wymarzonej i kolorowej wyprawce szkolnej. Mamy nadzieję, że ograniczenia sanitarne nie uniemożliwią nam dostarczenia darów - zrobimy wszystko, by trafiły one w dobre ręce - zapewnia Konturek.

Oprócz darów rzeczowych zbierane są również fundusze na zakup przyborów szkolnych, jak i pokrycie kosztów wyjazdów z darami na Kresy. Wpłat pieniężnych na rzecz akcji można dokonywać na konto o numerze 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem KREDKOBRANIE. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.fundacjaignatianum.pl, pisząc pod adres kredkobranie@ignatianum.edu.pl lub telefonicznie pod numerem 785-042-119.

Patronat honorowy nad akcją objął m.in. abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski, Łukasz Kmita - wojewoda małopolski, Witold Kozłowski - marszałek województwa małopolskiego oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ - rektor Akademii Ignatianum w Krakowie. 

 

Oceń treść:
Źródło:
;