Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wydarzenia: Dzień Górnika - Barbórka

Solidarność

„Kredkobranie” zakończone wielkim sukcesem

 fot. materiały organizatorów

Kolejna edycja akcji „Kredkobranie”, której celem było zebranie przyborów szkolnych i materiałów plastycznych dla najmłodszego pokolenia Polaków mieszkających na Kresach, zakończyła się ogromnym sukcesem. Wartość zebranych darów szacowana jest na około milion złotych.

Była to już 4. odsłona ogólnopolskiej akcji charytatywnej, którą organizuje Fundacja Ignatianum we współpracy z krakowskim Stowarzyszeniem „Korzenie”. - Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością. To zasługa wielu ludzi dobrej woli, instytucji publicznych i firm. W tym roku wsparło nas ponad 500 jednostek z całej Polski - to dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym - relacjonuje Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator „Kredkobrania”.

Dary zbierane były głównie w szkołach, przedszkolach, firmach i parafiach w całej Polsce. - W pierwszej połowie października trafiły one do naszego krakowskiego magazynu. Teraz jesteśmy w trakcie sortowania i liczenia zebranych darów - opisuje Konturek.

Dzięki akcji pozyskano ponad 140 tysięcy sztuk darów, w tym przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych egzemplarzy lektur i książek. To o ponad 60 tys. więcej niż rok temu.

- Cieszymy się, że nasza inicjatywa ma tak wielki odzew. Niewątpliwie zebrane rzeczy przyczynią się do polepszenia sytuacji polskich uczniów mieszkających na terenie Kresów - ocenia Konturek.

Do sukcesu akcji przyczynił się zasięg promocyjny. - Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim mediom. Na pewno pomogło również to, że byliśmy również widoczni na przystankach komunikacji miejskiej, w pociągach czy autobusach - wylicza Konturek.

Kredkobranie, oprócz zbiórki darów rzeczowych, jest wyrazem pamięci o najmłodszym pokoleniu Polaków, którzy mieszkają na Kresach. Dzieciach, które uczą się w polskich szkołach i dbają o polską kulturę, tradycję oraz polskie miejsca pamięci.

- Widać, że Polacy po raz kolejny nie zawiedli, nawet mimo trudności ekonomicznych spowodowanych pandemią. Wartość zgromadzonych materiałów szacujemy na około milion złotych. Po raz kolejny dzieci, młodzież, rodzice, seniorzy oraz społeczności szkolne z całej Polski pokazali, że chcą pomagać najmłodszemu pokoleniu Polaków, którzy mieszkają na Kresach - podsumowuje Konturek.

Zebrane dary trafią na Kresy już niebawem. - Pierwszym kierunkiem będzie Litwa, gdzie pojedziemy między 9, a 13 listopada. Z początkiem grudnia z kolei zebrane dary planujemy dowieźć na Ukrainę - zapowiada Konturek.

Wciąż można dokonywać wpłat pieniężnych na konto Fundacji Ignatianum: 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem Kredkobranie. Zebrane pieniądze przekazane zostaną na zakup darów, głównie lektur szkolnych i książek oraz transport darów na Kresy.

Oceń treść:
Źródło:
;