Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana

Wydarzenia: Dzień Anioła

Solidarność

Krew potrzebna szczególnie w wakacje

 fot. Caritas Polska

Caritas kolejny rok podczas wakacji apeluje o dar serca, którym jest krew - szczególnie potrzebna dla ofiar wypadków. Niedobór krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w okresie urlopów stanowi poważny problem. Pomoc w szpitalach potrzebna jest codziennie, jednak wakacje to moment najtrudniejszy. Zdarzają się sytuacje odwoływania planowanych operacji z powodu braków odpowiedniej grupy krwi w placówkach leczniczych. W chwili obecnej ilość zapasów magazynowych krwi w Centrum Krwiodawstwa zmniejszyła się do krytycznego poziomu. Krew do Szpitali wydawana jest wyłącznie na ratunek życia. W tym właśnie momencie ODDAJĄC KREW MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE.

 

Od 2012 roku Caritas Polska prowadzi kampanię społeczną pod hasłem: „Podaruj Kroplę Miłości”, poprzez którą zachęca do podarowania bliźniemu najcenniejszego daru jakim jest krew. Akcje zbiórek krwi organizowane przez Caritas prowadzone są nieprzerwanie w całej Polsce. W każdy piątek wakacji Caritas Polska organizuje zbiórkę krwi między innymi przed kościołem Św. Anny na ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie. Krew będzie można podarować w krwiobusie w godzinach 11.00-16.00. Do akcji włącza się również warszawskie Kino Muranów. Każdy, kto w wakacyjne piątki i soboty odda krew w ambulansie RCKiK otrzyma zaproszenie na dowolny film z repertuaru kina.

„Krew jest darem niepowtarzalnym bo zawiera w sobie cząstkę człowieka i dlatego darując krew człowiek czuje się w jakiś sposób zjednoczony z potrzebującymi. Jest wśród nas wielu ludzi zdrowych i gotowych do pomocy, nie wahajmy się, ratujmy innym życie” – apeluje Mariusz Talarek koordynator kampanii Caritas Polska i honorowy dawca krwi.

Caritas Polska wraz z wybranymi Caritas diecezjalnymi organizują akcje zbierania krwi. Są to akcje mobilne z wykorzystaniem specjalnych ambulansów oraz stacjonarnie, w siedzibach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach parafialnych i innych. Prowadzone są również akcje informacyjne w mediach ogólnopolskich i lokalnych oraz wydawane ulotki i plakaty.

Kampania „Podaruj Kroplę Miłości” od 2012 roku jest realizowana pod patronatem Narodowego Centrum Krwi, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Patronatem honorowym kampanię objęli również: kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek oraz Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie.

;