Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Książka

Królowa Nieba. Życie Maryi w dziełach mistrzów

królowa nieba fot. Wydawnictwo AA

W najnowszym albumie Wydawnictwa AA znajdziemy znakomite reprodukcje mistrzowskich arcydzieł poświęconych Maryi wraz z opisami autora odkrywającymi wizualne bogactwo prezentowanych obrazów.

 

W książce zaprezentowano ponad czterdzieści dzieł takich mistrzów, jak Fra Filippo Lippi, Tycjan, Rafael, Fra Angelico, Dürer, Memling, Blake i wielu innych, w chronologiczny sposób przedstawiając życie Najświętszej Maryi Panny, począwszy od spotkania jej rodziców, Joachima i Anny, aż po Jej Wniebowzięcie, Ukoronowanie i późniejsze objawienia.

Ks. prof. dr hab. Andrzej Witko we wstępie pisze: „Książka Michaela Morrisa na chronologicznym fundamencie odkrywa fascynującą panoramę ikonografii chrześcijańskiej, dedykowanej Najświętszej Maryi Pannie, prezentując kolejne epoki z charakterystycznymi dla nich dziełami i znamienitymi artystami. Tym samym stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy na temat treści ideowych sztuki chrześcijańskiej, ucząc patrzenia i odczytywania dzieł sztuki w ich teologicznym wymiarze. Jej adresatami są zarówno osoby zainteresowane sztuką i ikonografią chrześcijańską, ale także ludzie poszukujący pogłębienia tajemnic wiary (…)”

Ojciec Michael Morris był wybitnym znawcą dziejów sztuki sakralnej. Uzyskał stopień doktorski w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie od roku 1983 do śmierci w 2016 roku był profesorem teologii oraz historii sztuki w Dominikańskiej Szkole Filozofii i Teologii, działające w ramach Graduate Theological Union w Berkeley.

To dzieło ukończył w ostatnich dniach przed śmiercią. Jest to jego osobisty hołd dla chwalebnej Królowej Nieba.

Jak pisze w przedmowie o. Peter John Cameron OP, przyjaciel o. Morrisa: „Żadna inna rzecz nie przyniosłaby mu większej radości niż świadomość, że poprzez tę książkę zostawił światu sposób, by poznać i pokochać Najświętszą Maryję Pannę”.

Oceń treść:
;