Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Solidarność

KROMKA CHLEBA CARITAS – przeciwko skrajnej biedzie w Polsce

 fot. Materiały prasowe

W tygodniu od 11 do 20 września na rynkach polskich miast wolontariusze Caritas będą dzielili się chlebem na znak solidarności z osobami dotkniętymi skrajną biedą w Polsce. Caritas w Polsce od 13 lat prowadzi kampanię społeczną „Kromka Chleba”. Ma ona na celu nie tylko gromadzenie środków pozwalających na zakup żywności dla biednych, ale także uwrażliwienie na istnienie głębokiej biedy w Polsce.

 

Kampania jest odpowiedzią na istniejący wciąż w Polsce problem osób skrajnie ubogich, szczególnie z rodzin wielodzietnych. Dane GUS wskazują na to, że ponad 2,5 mln osób czyli ponad 7% polskiego społeczeństwa cierpi z powodu takiej biedy. Wśród nich jest 27 % rodzin wielodzietnych z czworgiem i więcej dzieci. W 2014 r. zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia osiągnął ok. 10%, a osoby w tym wieku stanowiły prawie jedną trzecią populacji zagrożonej ubóstwem.

Fundusze pozyskane podczas kampanii posłużą na rzecz wyżywienia osób korzystających z pomocy – domów dla samotnych matek, świetlic socjoterapeutycznych, schronisk dla osób bezdomnych, kuchni, stołówek i jadłodajni dla ubogich oraz centrów pomocy migrantom i uchodźcom.

W tegorocznej akcji Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Caritas Diecezji Opolskiej, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej organizują w głównych miastach swoich diecezji marsze wolontariuszy, spotkania z mieszkańcami na rynkach, podczas których na symbol solidarności z osobami ubogimi dzielony będzie chleb. Będzie też można zapoznać się z działaniami Caritas Diecezjalnych na rzecz pomocy osobom ubogim.

Akcję można wspomóc poprzez wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem KROMKA lub przez SMS z hasłem KROMKA wysłany na numer 72052, koszt 2,46 z VAT.

Szczegóły dotyczące poszczególnych akcji dostępne są na stronie www.kromkachleba.caritas.pl

;