Imieniny: Wawrzynca, Kosmy, Damiana

Wydarzenia: Europejski Dzień Ptaków

Pod oknem

Krytycznie o gender na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II

 fot. Materiały prasowe

„Deklarując walkę z przemocą stosuje przemoc symboliczną i realną, czego wyrazem jest chociażby konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy, której ratyfikacja dokonuje się niestety w Polsce” – mówił o ideologii gender kard. Stanisław Dziwisz otwierając międzynarodową konferencję na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

 

Na wstępie konferencji „Gender. Spojrzenie krytyczne” kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II istnieje właśnie po to, żeby w jego murach odbywały się takie debaty. „Podejmujecie temat niezwykle aktualny a jednocześnie ważny dla społeczeństwa i Kościoła” – mówił metropolita krakowski.

Wielki Kanclerz UPJPII zaznaczył, że ideologia gender jest jednym z groźnych przejawów postmodernizacji współczesnego świata a zasadniczym punktem, który trzeba podjąć i rozważyć w tym kontekście to ideologia i jej wpływ na stanowienie praw.

Wg hierarchy ideologia gender wychodząc z fałszywych założeń antropologicznych proponuje błędną etykę i forsuje ją za pomocą prawa stanowionego sprzecznego z prawem naturalnym, czyli rozumną moralnością. „Deklarując walkę z przemocą stosuje przemoc symboliczną i realną, czego wyrazem jest chociażby konwencja Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy, której ratyfikacja dokonuje się niestety w Polsce” – mówił kard. Dziwisz i dodawał, że kto ma jeszcze trochę zdrowego rozsądku nie może pozostać obojętny wobec tych zagrożeń, które dotyczą dzieci i młodzieży, małżeństwa, rodziny i szkoły, a w konsekwencji społeczeństwa ale także i Kościoła. W jeszcze większym stopniu dotyczą one ludzi myślących i wierzących.

Na koniec swojego wystąpienia kard. Dziwisz przywołał biblijny obraz walki Dawida z Goliatem. „Dla wielu z nas Goliatem może być ideologia gender i jej zwolennicy. Posługują się oni całą potęgą globalnej polityki i kultury. My zaś skromnie, jak Dawid, bardziej słuchamy Boga niż ludzi, a w ręku mamy niewielką procę rozumu i zdrowego rozsądku myśli i słowa” – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że Biblia nie pozostawia wątpliwości, kto był zwycięzcą w tej nierównej walce.

Ks. prof. Janusz Mączka, dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII, który organizuje konferencję powiedział w rozmowie z KAI, że inicjatywa tej międzynarodowej debaty wyszła od samego kard. Dziwisza. „Zależało nam na tym, żeby tę konferencję przeprowadzić w najbardziej merytoryczny sposób, czyli wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które są potrzebne, żeby zobaczyć, jak wygląda człowiek w kontekście gender” – mówił ks. prof. Mączka zwracając uwagę na obecność na konferencji prawników, socjologów, filozofów i teologów. Dziekan Wydziału Filozoficznego podkreślił także, że wśród prelegentów jest wielu profesorów z Europy Zachodniej, bo problem ideologii gender nie jest wynikiem tylko polskich fobii.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Gender. Spojrzenie krytyczne” odbywa się w dniach 23-25 marca 2015 r. w auli UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. Obrady przebiegają w pięciu sekcjach tematycznych: Filozoficzno-kulturowe źródła genderyzmu, Gender z perspektywy prawa, Płciowość człowieka według nauk empirycznych, Filozoficzna krytyka genderyzmu oraz Inżynieria społeczna genderystów.

Organizatorem konferencji jest Wydział Filozoficzny UPJPII, a honorowy patronat sprawuje kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Źródło:
;