Kulturalnie
Krzysztof Penderecki z Grammy 2017
Krzysztof Penderecki został wyróżniony nagrodą Grammy w kategorii Muzyka chóralna. Wybitnego kompozytora doceniono za album "Penderecki Conducts Penderecki vol. 1". To już czwarta statuetka Grammy, którą otrzymał.
Płyta "Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1", za którą uhonorowany został artysta jest przekrojem jego twórczości i pierwszą z serii, która ma prezentować wielkie dzieła orkiestrowo-chóralne Pendereckiego. Wydawnictwo zawiera pierwsze nagranie studyjne polskiego kompozytora z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, na płycie znalazła się także m.in. kompozycja "Dies Illa", napisana z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. To czwarta statuetka Grammy w historii twórczości artysty, pozostałe odbierał kolejno w 1988, 1999 i w 2001 roku.
W tegorocznym gronie osób nagrodzonych Grammy znalazły się największe gwiazdy muzyki rozrywkowej. Najwięcej, bo aż pięć statuetek otrzymała Adele, najlepszym młodym artystą został Chance The Rapper, a za najlepszą piosenkę rock uznano "Blackstar" Davida Bowiego.
Oprócz Krzysztofa Pendereckiego nominowany do muzycznego oskara został także Mariusz Kwiecień. Polski śpiewak otrzymał nominację za wykonanie dzieła Karola Szymanowskiego „Król Roger” w londyńskiej Royal Opera House w maju 2015 r.
Krzysztof Penderecki – polski dyrygent i kompozytor, urodził się w 1933 r. w Dębicy, od najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie i na skrzypcach, a pierwsze utwory zaczął pisać jako 8 letni chłopiec. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory o bardzo oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, często wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji. Do najważniejszych dzieł Pendereckiego należą m.in. takie kompozycje jak: "Tren ofiarom Hiroszimy", "Pasja wg. św. Łukasza", "Dies Irae", "Jutrznia", "Polskie Requiem", "Te Deum", "Siedem bram Jerozolimy", a także opery "Czarna maska", "Raj utracony" czy "Diabły z Loudun".
W 2013 roku Krzysztof Penderecki został odznaczony Złotym Medalem Honorowym za Zasługi Dla Województwa Małopolskiego. Artystę wyróżniono za wspieranie artystycznych przedsięwzięć w regionie, wkład w rozwój polskiej i światowej muzyki symfonicznej oraz kultury, a także ideę utworzenia Europejskiego Centrum Muzyki - pierwszego tak ukształtowanego ośrodka rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie.