Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Małopolska

Krzyż w Krzeczowie „Turystycznym Skarbem Małopolski”

krzyż w krzeczowie fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Krzyż w Krzeczowie został wybrany „Turystycznym Skarbem Małopolski” w kategorii „unikatowa atrakcja turystyczna”. Nagrodę wręczono podczas Gali Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, organizowanej w tym roku w ramach II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

 

Krzyż w Krzeczowie ogłoszony został laureatem organizowanego przez Województwo Małopolskie konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski”. Umiejscowiony w samym centrum archidiecezji krakowskiej symbol wiary chrześcijańskiej, pokonał w kategorii „unikatowa atrakcja turystyczna”, chociażby takie miejsca, jak termy w Chochołowie czy Rabkoland. Nagrodę podczas Gali Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, która odbyła się w Zakopanem przy okazji II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, odebrał proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Krzeczowie, ks. dr Albert Wołkiewicz.

Po zakończeniu uroczystości kapłan nie krył radości i dumy z sukcesu tego niezwykłego miejsca na mapie diecezji. – Cieszę się wraz z moimi parafianami, bo to w dużej mierze dzięki ich głosom Krzyż w Krzeczowie zwyciężył. Ta mała górska parafia posiada skarb, który, jak się okazuje, znajduje się w samym centrum archidiecezji krakowskiej i staje się ważnym znakiem także dla całej Małopolski. Mam nadzieję, że także turystyczne walory tego pięknego miejsca przyprowadzą tu turystów nie tylko z Polski — dzielił się zaraz po ogłoszeniu wyników ks. dr Wołkiewicz.

Krzyż w Krzeczowie postawiono jako upamiętnienie 100. urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Pomysłodawcą budowy jest ks. Antoni Płaczek, emerytowany proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Krzeczowie. Krzyż mierzy 27 metrów – 24 górują nad ziemią, a 3 znajdują się pod nią. Uroczystego poświęcenia – ze względu na pandemię koronawirusa – dokonał 7 czerwca 2022 r. abp Marek Jędraszewski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski – m.in. abp Stanisław Gądecki i bp Artur Miziński.

Krzyż w Krzeczowie szybko stał się miejscem spotkań i modlitwy miejscowych, ale nie tylko. 13 maja 2023 r., w 42. rocznicę zamachu na Jana Pawła II, odbyła się tam Majówka Dzieci – wydarzenie organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i dedykowane najmłodszym. — Ci, którzy przyjeżdżają pod Krzyż w Krzeczowie, urzeczeni są pięknem krajobrazu, cudowną panoramą na Beskidy — na czele z Babią Górą — i na Tatry z widocznym krzyżem na Giewoncie. Ale powtarzają też, że w tym miejscu duchowo się regenerują, nabierają dystansu do codziennego pośpiechu, łapią oddech i schodząc spod krzyża, są jacyś „odmienieni” – podkreśla ks. dr Albert Wołkiewicz.

Źródło:
;