Pod oknem
Ks. Andrzej Tarasiuk nowym rektorem krakowskiego seminarium
Ks. Andrzej Tarasiuk zastąpi bp. Janusza Mastalskiego w funkcji rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
“Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium” – głosi komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie z 20 lutego 2019 r.
Urodził się 28 października 1977 r. w Białej Podlaskiej jako drugie z trzech dzieci (brat Mariusz ur. 1974 r. i siostra Beata ur. 1991 r.) Stanisława (ur. 1947) i Lucyny z domu Sawczuk (1949-2016). Jego dzieciństwo i wczesna młodość związana była z rodzinnym Terespolem nad Bugiem, gdzie uczęszczał do ośmioletniej szkoły podstawowej (1984-1992) oraz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Warszawy (1996 r.). Od 8. roku życia zaangażowany w Służbę Liturgiczną Ołtarza najpierw jako ministrant, później jako lektor.
Po złożeniu egzaminu dojrzałości podjął naukę w Studium Medycznym im. prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu. W 1998 r. ukończył studium, otrzymując tytuł technika elektroradiologii. Czas kształcenia na Śląsku był dla niego czasem rozeznawania życiowego powołania. Wtedy dojrzała w jego sercu decyzja o odpowiedzi na Boży dar powołania kapłańskiego i wstąpieniu do seminarium. W 1998 roku został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Po sześcioletniej formacji i studiach odbytych na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej złożył egzamin magisterski w 2004 r. Pracę magisterską pt. „Wymiar rodziny życia ewangelicznego – studium homilii św. Jana Chryzostoma na Listy Pasterskie św. Pawła” napisał na seminarium z patrologii pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Edwarda Stańka.
5 czerwca 2004 roku w Katedrze Wawelskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego i został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w Parafii św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy. W 2007 r. pełniąc dalej posługę duszpasterską w parafii, podjął studia licencjacko-doktoranckie z zakresu homiletyki na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie oraz studia podyplomowe na Wydziale Polonistyki UJ z retoryki. W czerwcu 2009 złożył egzamin dyplomowy z pracy na temat: „Ksiądz – powołanie czy zawód?”.
Od 2008 roku pełnił posługę wikariusza w Parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie na os. Podwawelskim. W kwietniu 2012 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie uzyskał tytuł licencjata teologii, broniąc pracy pt. „Dynamika życia duchowego w sakramentach inicjacji chrześcijańskiej na podstawie homilii Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki”, napisanej na seminarium z teologii duchowości pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka, a w roku 2017 obronił pracę pt. „Rola i znaczenie sakramentów w dynamice życia duchowego chrześcijanina w nauczaniu Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki”, napisanej również na seminarium z teologii duchowości pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka, zdobywając tytuł doktora nauk teologicznych.
Od 2003 do czerwca 2018 roku związany z katechezą szkolną jako nauczyciel religii. W czerwcu 2004 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, w sierpniu 2009 – stopień nauczyciela mianowanego, a w sierpniu 2013 stopień nauczyciela dyplomowanego.
Duszpasterz dzieci i młodzieży. Od początku posługi kapłańskiej do 2018 roku przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz młodzież do sakramentu bierzmowania. Od 2008 r. duszpasterz parafialnej wspólnoty młodzieży studiującej i pracującej „Trzynastka”.
Od 2011 r. uczestnik Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Od 2015 wykładowca teologii duchowości na kursie dla animatorów Grup Apostolskich Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, inicjator i współorganizator pierwszych dwóch tur ogólnopolskich Rekolekcji Motocyklowych (2015 r., 2016 r., 2018 r.).
Uczestnik i absolwent Szkoły dla spowiedników w Skomielnej Czarnej prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów pod patronatem Episkopatu Polski. Zaangażowany w posługę wobec ubogich poprzez prowadzenie rekolekcji i Triduum Sacrum dla bezdomnych w Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie oraz w Przytulisku Brata Alberta przy ul. Krakowskiej oraz dzieła miłosierdzia.
Od września 2017 roku opiekun duchowy wspólnoty namARKA. Od 2018 przewodnik Grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę (Wspólnota II-Śródmieście).
Od końca sierpnia 2018 r. skierowany do posługi ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.
Od 1 marca 2019 obejmie funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.