Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra

Wydarzenia: Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

Życie

Ks. Michał Olszewski SCJ: obrona życia stała się tematem tabu

ksiądz michał olszewski fot. facebook.com/michael.scj

– Obrona życia w związku z ostatnimi medialnymi kampaniami stała się tematem tabu, tematem wstydliwym – mówi ks. Michał Olszewski SCJ twórca grupy medialnej Profeto, który wziął dziś udział w V Biegu dla Życia, którego uczestnicy w dniach 8 - 24 grudnia, na dowolnym dystansie, mogą zamanifestować swoje przywiązanie do wiary i wartości życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

 

Głównym celem Biegu dla Życia jest manifestacja miłości do życia w myśl słów z encykliki Evangelium vitae św. Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi”. To dlatego w tym roku trasa przebiega przez tereny zamieszkałe: Sanok-Brzozów-Korczyna (Podzamcze) po nawierzchni asfaltowej ze sporymi przewyższeniami. Ale ze względu na obecną sytuację pandemiczną i związane z nią ograniczenia, organizatorzy zdecydowali, że Bieg będzie odbywał się indywidualnie także w dowolnych miejscach. – Z uwagi na idee Biegu, termin w jakim można pokonać dystans to w tym roku czas od Niepokalanego Poczęcia do Wigilii Bożego Narodzenia – podkreślają organizatorzy.

Jednym w uczestników tegorocznej edycji Biegu dla Życia jest ks. Michał Olszewski SCJ – rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i twórca grupy medialnej Profeto. Swój zadeklarowany dystans 24 km przebiegł w czwartą niedzielę Adwentu na pograniczu Beskidu Makowskiego i Wyspowego. 

Sercanin spotykał dziś wielu ludzi na szlakach. Kiedy pytali, co to za zawody, odpowiadał: Bieg dla Życia. Poza tym widoczny był jego numer startowy i imię: „Ks. Michał”. – Wtedy rozmowy milkły. Obrona życia w związku z ostatnimi medialnymi kampaniami stała się tematem tabu, tematem wstydliwym. To jest z jednej strony przerażające, a z drugiej cieszę się, że w tym czasie tylu nas biega i promuje wartości związane z życiem. Mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej – mówi ks. Olszewski.

Pielgrzymka biegowa odbywa się indywidualnie, możliwe jest także bieganie w grupie z uwzględnieniem rozporządzeń pandemicznych. Zgłoszeni uczestnicy otrzymali pakiet startowy, w którym znalazł się pamiątkowy medal i tematyczna opaska na głowę. Część funduszy z opłat zawodników przeznaczona jest na wsparcie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci Niepełnosprawnych w Starej Wsi.

Ambasadorami biegu są wielokrotna medalistka Pucharu Świata w żeglarstwie Zofia Noceti-Klepacka, Mistrz Polski Duchowieństwa w biegu górskim oraz w maratonie ks. Tomasz Szady oraz wicemistrzyni Polski w biegach górskich na dystansie ultra Paulina Tracz.

Bieg dla Życia jest głównym wydarzeniem inicjatywy BiegnijSercem.pl, która powstała w 2017 roku jako forma wsparcia Magdaleny i Agaty szykujących się na wyjazd misyjny z Domami Serca. Początkowo to właśnie im poświęcona była zarówno strona jak i biegowa akcja zbierania potrzebnych funduszy. Obecnie Magdalena i Agata są już w Polsce, a w tym roku na misję w Ekwadorze wyruszyła Monika. Partnerami Biegu dla Życia są portal profeto.pl i Radio Profeto.

Oceń treść:
;