Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Pod oknem

Ks. prof. Jan Machniak laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego

ksiądz jan machniak fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Krakowie, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia i kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – ks. prof. Jan Machniak został laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny.

 

Ks. prof. Jan Machniak został wyróżniony przez Kapitułę Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego za „szczególne umacnianie rodzin w Polsce przez posługę: kapłana, duszpasterza, naukowca i wychowawcy, który jest zawsze blisko rodzin, wspomaga je w odnajdywaniu drogowskazów prowadzących do Pana Boga. Pokazuje również na przykładach świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze, że ta droga ku świętości jest możliwa do zrealizowania przez każdą i każdego z nas, przez każdą z rodzin. W szczególny sposób przybliża wszystkim potrzebę czerpania z Miłosierdzia Bożego, ukazuje Apostołów tego Miłosierdzia”.

Ks. prof. Jan Machniak jest kapłanem archidiecezji krakowskiej, proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych w Krakowie i rektorem Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia. Jest profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, doktorem habilitowanym teologii, kierownikiem Katedry Duchowości UPJPII w Krakowie. Pracował przy procesie beatyfikacyjnym Siostry Faustyny Kowalskiej.

Nagroda – ikona Świętej Rodziny – została wręczona podczas konferencji prasowej organizowanej w Politechnice Krakowskiej – uczelni, której absolwentem i pracownikiem był Jerzy Ciesielski. W wydarzeniu w Sali senackiej Politechniki Krakowskiej wzięli udział m.in. rektor prof. dr hab. arch. Andrzej Białkiewicz, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i Danuta Ciesielska, wdowy po Słudze Bożym.

Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny jest corocznie (od 1997 roku) przyznawana przez Kapitułę ustanowioną przez Fundację „Źródło”. Po zakończeniu działalności Fundacji, w 2021 r. tę inicjatywę przekazano Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, w imieniu którego obecnie działa Kapituła Nagrody.

W ostatnich latach laureatami nagrody byli m.in.: o. dr Tadeusz Rydzyk, bp Stanisław Stefanek, lek. med. Marek Krobicki, mec. Zbigniew Jan Cichoń, Marek Jurek, dr inż. Jacek Pulikowski, ks. Tomasz Kancelarczyk, Lech Polakiewicz, lek. med. Czesław Sudewicz, prof. Bogdan Chazan, abp Marek Jędraszewski i Janusz Wardak.

Sługa Boży Jerzy Ciesielski (1929–1970) swoim życiem dawał świadectwo miłości Boga i bliźnich. Z jego osobą wiążą się trzy charakterystyczne określenia: „ojciec rodziny, inżynier i naukowiec, chrześcijanin XX wieku”. Jan Paweł II, podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w kolegiacie św. Anny w Krakowie (8 czerwca 1997 r.), powiedział o nim: „Posługę uczonego – posługę myślenia – uczynił drogą do świętości”.

;