Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Książka

Ks. prof. Mikrut: Jan Paweł II odrodził Kościół w dawnym ZSRR

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbywa się dziś prezentacja książki: „Jan Paweł II i Kościół katolicki w Związku Radzieckim oraz w krajach powstałych po jego rozpadzie”. Ukazała się ona specjalnie w roku stulecia urodzin Karola Wojtyły pod redakcją profesora Wydziału Historii i Dóbr Kulturalnych Uniwersytetu Gregoriańskiego, ks. Jana Mikruta. Udział w prezentacji biorą m.in. Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri, emerytowany arcybiskup Kowna na Litwie kard. Sigitas Tamkevicius oraz abp Ioann (Roshchin) reprezentujący Prawosławny Patriarchat Moskiewski. 

 

Książka opisuje odrodzenie Kościoła katolickiego w 15 republikach tworzących dawny Związek Radziecki oraz w Federacji Rosyjskiej. Na tych terytoriach wraz z nastaniem komunizmu Kościół katolicki w swoich trzech rytach: łacińskim, grecko-katolickim i ormiańskim został skazany na zniszczenie. Odrodził się z „popiołów” w latach ‘90 m.in. dzięki wielkiemu zaangażowaniu św. Jana Pawła II oraz jego pięciu podróżom apostolskim do krajów byłego reżimu sowieckiego. Mówi ks. prof. Jan Mikrut.

„Wszyscy autorzy w sposób bardzo pozytywny przedstawiają postać Papieża Jana Pawła II, jako człowieka wrażliwego, wykształconego, jako człowieka ogromnej duchowości, który fascynował swoim życiem wewnętrznym i determinacją. Wszystkie kraje, które brały udział w tym projekcie pozostają bardzo dumne z faktu swojej narodowości. Wyrażają wdzięczność za jego pontyfikat, za jego świadectwo, ale również są wdzięczne za jego bliskość – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. prof. Mikrut. – Również ta ludzka bliskość, która łączyła Jana Pawła II z poszczególnymi krajami jest bardzo widoczna. Jeżeli czyta się te teksty, również z punktu widzenia wizyt Papieża w tych krajach, to widać, że są one bardzo mądrze dobrane. To są niezwykle wrażliwe teksty, charakterystyczne dla poszczególnych krajów i kultur. Przebija z nich ogromna wdzięczność za pontyfikat Jana Pawła II. To nie jest książka łatwa do czytania. To jest praca naukowa, która została napisana po badaniach archiwistycznych. Prezentuje ona pontyfikat Jana Pawła II i literaturę z nim związaną praktycznie do marca 2021 roku.“

Oceń treść:
Źródło:
;