Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Pod oknem

ksiądz rafał wilkołek i ksiądz tomasz szopa fot. twitter.com/ArchKrakowska

Abp Marek Jędraszewski mianował na swojego kapelana ks. Rafała Wilkołka, pochodzącego z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworniku kapłana archidiecezji krakowskiej.

 

- Ks. Rafał Wilkołek kapelanem metropolity krakowskiego – poinformowano na oficjalnym koncie archidiecezji krakowskiej na Twitterze, gdzie zamieszczono zdjęcie ks. Wilkołka z ks. Tomaszem Szopą, byłym sekretarzem kard. Stanisława Dziwisza a dziś kanclerzem krakowskiej kurii.

Ks. Wilkołek urodził się w 1982 r. w Myślenicach. W 2003 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, które ukończył w 2009 r. przyjmując święcenia kapłańskie z rąk metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Następnie przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii świętych Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. W latach 2011-2015 studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu.

Po powrocie do Polski, pracował duszpastersko w parafiach w Skawinie, Mogilanach i Krakowie oraz kontynuował pisanie pracy doktorskiej na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II. W rozprawie naukowej zajmuje się wiarygodnością teologii Mikołaja z Kuzy wobec współczesnej fenomenologii francuskiej.

Jest współzałożycielem Fundacji „Misericors – codzienna aplikacja miłosierdzia”. W czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 pełnił funkcję komentatora liturgicznego.

***

Skąd w ogóle pomysł na projekt Misericors? Jak się okazuje, idea Bożego miłosierdzia jest bardzo bliska kapłańskiemu sercu ks. Rafała Wilkołka. Jak sam mówi, dniem jego osobistego powołania kapłańskiego jest 18 sierpnia 2002 roku – pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, która przebiegała przecież pod hasłem „Bóg bogaty w miłosierdzie”. Poza tym, swoją pierwszą Mszę św. ks. Rafał sprawował w kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. „U boku Faustyny. To było niesamowite” – mówi po latach.

Ks. Rafał przez kilka ostatnich lat studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu. W domu, w którym mieszkał posługują siostry sercanki. Zakonnice poprosiły go, żeby poprowadził dla nich dzień skupienia. Chwilę zastanawiał się, na jaki temat ma mówić. „Skoro sercanki, to o Bożym sercu. A która siostra zakonna zgłębiała tajemnicę Bożego serca? Św. Siostra Faustyna!”. Wszystko zgrabnie się poukładało. W czasie przygotowań do tych rekolekcji ks. Rafał odkrył, że Nowennę do Bożego Miłosierdzia Siostra Faustyna napisała w pociągu, który swego czasu kursował między Rabką a Krakowem i nazywał się „Luxtorpeda”. „Znam tę nazwę” – pomyślał ks. Rafał, którego skojarzenia pobiegły w stronę rockowego zespołu Roberta Friedricha.

Młody kapłan wpadł na genialny pomysł, żeby napisać tekst dla Luxtorpedy. Treść miała nawiązywać do Światowych Dni Młodzieży i „krążyć” wokół dziewiątki, czyli dziewięciu dni nowenny, która powstała w pociągu. „Ale dlaczego tylko o dziewiątce?” – zastanawiał się ks. Rafał i postanowił, że o pozostałych numerach też przygotuje teksty. „Jeden z nich, ‘Six notebooks’ – o Dzienniczku i jego sześciu zeszycikach – napisany jest językiem internetowo-wirtualnym” – opowiada ks. Rafał, który swoją twórczość pokazał koledze – pobożnemu programiście. Ten wpadł na pomysł, żeby to przekuć na właśnie internetowo-wirtualny projekt. Tak od słowa do słowa zbudowano koncepcję projektu, który przybrał nazwę „misericors”, czyli „miłosierny”.

 

Oceń treść:
Źródło:
;