Pod oknem
Ks. Tomasz Szopa o heroizmie bł. Rodziny Ulmów: Taka miłość jest cudem
– Taka miłość jest możliwa tylko z pomocą Bożej miłości, Bożej łaski. Taka miłość jest cudem – mówił o heroizmie bł. Rodziny Ulmów ks. Tomasz Szopa podczas peregrynacji relikwii błogosławionych w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
W czasie homilii ks. Tomasz Szopa zwrócił uwagę na cud rozmnożenia chleba. Zaznaczył, że nie wydarzyłby się on bez udziału człowieka – małego chłopca, który miał pięć chlebów i dwie ryby. Jezus wykorzystał coś niepozornego, by dokonać spektakularnego cudu, chociaż mógłby go dokonać i bez udziału tego chłopca, jego chlebów i ryb.
Kustosz papieskiego sanktuarium zauważył, że podobnie jak w cudzie opisanym w Ewangelii, jest też z miłością małżeńską. – Bez Bożej pomocy, bez Bożej łaski, bez cudu rozmnożenia, tej miłości nie wystarczy – mówił ks. Tomasz Szopa dodając, że przysięga małżeńska składana w dniu ślubu jest „ponad miarę, przekracza ludzkie możliwości”, dlatego kończy się formułą: „tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci”. – Na tym polega sakrament małżeństwa – człowiek przychodzi z tym co ma, z miłością, przed ołtarz – do Jezusa, aby On dokonał i dokonywał później każdego dnia cudu rozmnożenia tej miłości, aby jej nigdy nie zabrakło. I to jest możliwe, jeśli dwoje ludzi nie oprze się tylko na swoich ludzkich miarach i planach, ale to co ma, odda Jezusowi, aby On tę ludzką miłość przemienił Swoją miłością, udoskonalił ją. Wtedy małżeństwo będzie przestrzenią, gdzie będą dokonywały się cuda – nie mniej spektakularne niż ten z dzisiejszej Ewangelii – podkreślił kustosz papieskiego sanktuarium.
Zaznaczył, że podobny cud wydarzył się w małżeństwie i rodzinie Ulmów, której relikwie goszczą na Białych Morzach. – Ich miłość, dzięki Bożej łasce, poszła jeszcze dalej – starali się ratować życie tym, którzy w czasie II wojny światowej mieli je jeszcze bardziej zagrożone – mówił ks. Tomasz Szopa podkreślając, że nie było to samobójstwo, ale miłość posunięta aż do heroizmu. – Taka miłość jest możliwa tylko z pomocą Bożej miłości, Bożej łaski. Taka miłość jest cudem – dodawał.
Zwrócił uwagę, że peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w Archidiecezji Krakowskiej przypada w czasie trwania Kongresu Eucharystycznego. Wskazał, że moment karmienia się Ciałem Chrystusa w Eucharystii jest czasem czerpania łaski, żeby „w nas także te cuda Bożej miłości mogły się dokonywać”.
Na koniec Mszy św. zgromadzeni wierni mogli indywidualnie uczcić relikwie bł. Rodziny Ulmów. Odczytano także Akt zawierzenia życia dzieci nienarodzonych Bożemu miłosierdziu. W czasie peregrynacji relikwii po Archidiecezji Krakowskiej zbierane są podpisy pod tym Aktem. 13 maja 2024 r. – w rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II – zostaną złożone w sanktuarium narodowym Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach.