Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Jaśniej

Ks. Węgrzyniak: Księga Psalmów to druga najważniejsza książka świata

ksiądz Wojciech Węgrzyniak fot. węgrzyniak.com

Po Ewangelii Księga Psalmów to druga najważniejsza książka świata. Każdego dnia podczas Mszy św. czytany czy śpiewany jest psalm w ćwierć milionach samych katolickich parafii i kościołów świata, nie licząc jeszcze setki tysięcy miejsc, gdzie gromadzą się prawosławni, protestanci czy Żydzi – podkreślił ks. Wojciech Węgrzyniak, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w rozmowie z Vatican News.

 

„Liturgia Godzin, która składa się głównie z psalmów jest obowiązkiem każdego z pół miliona księży na całym świecie. Ksiądz może nie odprawić Mszy codziennie, ale codziennie psalmy musi odmówić” – zaznaczył ks. Węgrzyniak.

Psalmy są szkołą modlitwy

Benedykt XVI na środowej audiencji 22 czerwca 2011 r.: „ten, który modli się psalmami rozmawia z Bogiem słowami jakie dał nam sam Bóg, zwracając się do Niego tymi słowami, których On sam nas naucza. W ten sposób modląc się psalmami uczymy się modlić. Są one szkołą modlitwy”. Komentując te słowa ks. Węgrzyniak wskazał, że „papież porównał czytanie psalmów do rozmowy dziecka z rodzicami. Tak jak dziecko uczy się języka komunikacji słuchając rodziców, tak my uczymy się niejako języka Boga, czytając i modląc się psalmami”.

„Psalmy stały się pokarmem duszy dla niezliczonej rzeszy świętych Kościoła” – wskazuje biblista i przywołuje Possidiusa, który opisywał fakt, że św. Augustyn „miał kilka wybranych psalmów Dawidowych, które wisiały na ścianie naprzeciw jego łóżka. Kiedy leżał, spoglądał na nie, czytał je i bezustannie rzewnie płakał” (Possidius, Vita Augustini, 31, 1-2).

Najbardziej ludzka księga Biblii

„Księga psalmów jest najbardziej ludzką księga biblijną” – zaznacza ks. Węgrzyniak i wyjaśnia, że „o ile w innych księgach czytamy o tym, co Bóg ma do przekazania ludziom, albo co uczynił dla ludzi i przez ludzi, psalmy mówią przede wszystkim o tym, jak człowiek opowiada o swoim życiu Bogu”.

„W czasie kazań za mało nawiązujemy do psalmów. Mówimy najczęściej o Ewangelii, czasem o czytaniach, a szkoda, bo psalmy mówią o tym, co najważniejsze, o relacji człowieka z Bogiem” – wskazuje biblista i rekolekcjonista ks. Wojciech Węgrzyniak.

Źródło:
;