Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Jaśniej

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

 fot. Fotolia.com

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

 

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

Jezus mówi, że istnieją dwie podstawowe cechy wzajemności. „Po pierwsze - zachowanie przykazań. Tak jak On zachowuje przykazania Ojca, tak chce, żeby i uczniowie zachowywali przykazania, a tym najważniejszym przykazaniem jest miłość” - podkreśla ks. Wojciech Węgrzyniak.

Drugą cechą wzajemności jest poświęcenie. „Tak jak On oddaje życie za przyjaciół swoich i nie ma większej miłości niż ta, gdy ktoś oddaje życie za przyjaciół swoich, tak w pewnym sensie wymaga, żeby również uczniowie poświęcali się czy oddawali życie za Niego i za przyjaciół” - zaznacza ks. Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego. „Oczywiście, że najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna” - podsumowuje biblista.

Źródło:
;