Wspomnienia
Książka dr. Jaworskiego o patriotyzmie Jana Pawła II
Dr Jan Jaworski z Chicago, niezmordowany działacz polonijny i kościelny, wydał książkę pt. „Podstawy patriotyzmu Jana Pawła II”. Książkę opublikowało zasłużone dla Kościoła lubelskie wydawnictwo „Norbertinum”.
Przedmowę napisał kard. Stanisław Dziwisz, który zgadza się z Autorem książki, że w świetle wypowiedzi Ojca Świętego patriotyzm winien być nie tylko „uczuciem”, „odruchem serca”, ale przede wszystkim „powinnością”, świadomie kształtowaną „postawą bezinteresownej służby”. Kard. Dziwisz konkluduje: „Patriotyzm wedle papieskiej wizji winien być realistyczny w działaniu i zbudowany na chrześcijańskich wartościach. U Papieża patriotyzm zawsze miał pozytywne konotacje”.
Praca jest owocem rozprawy doktorskiej, którą autor, jako 72-letni człowiek, obronił w Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie. Dr Jaworski, od lat zafascynowany Janem Pawłem II, inicjator wielu dzieł służących popularyzacji dzieła Papieża w USA i w Polsce, posługując się bogatą bibliografią, rysuje portret Karola Wojtyły wielkiego polskiego patrioty, a zarazem wielkiego Europejczyka. Zwraca szczególną uwagę na rolę jaką w kształtowaniu postawy patriotycznej przyszłego papieża miało wychowanie szkolne i uniwersyteckie w czasach II Rzeczpospolitej. Ciekawe są spostrzeżenia Autora, że ilekroć Jan Paweł II dotykał tematu tożsamości polskiej, naszej odrębności kulturowej, patriotyzmu, tylekroć tę polską specyfikę „uporczywie umieszczał w szerszej perspektywie: Kościoła, Europy, rodziny ludzkiej”. Dlatego też dr Jaworski opisując polskość Papieża i jego patriotyzm, czyni to w kontekście papieskiej wizji Kościoła i świata. Trafna jest uwaga Autora, że patriotyzm Jana Pawła II nie ma rysów etnicznych.
Ze zrozumiałych względów – Autor jest działaczem rozlicznych organizacji polonijnych - książka odnotowuje szereg ważnych przemówień Jana Pawła II skierowanych do Polaków mieszkających w różnych częściach świata. Papież podkreślał, że naród polski nie żyje tylko nad Wisłą i o Polonii trzeba myśleć wychodząc nie od pojęcia „emigracja”, ale „ojczyzna”.
Książka, jak pisze Autor, jest z jego strony „skromną próbą spłacenia wielkiego duchowego długu” Janowi Pawłowi II. „Spotykając Papieża, słuchając i czytając jego pisma, uprzytomniłem sobie, że jednym z naczelnych rysów jego osobowości była wielka miłość Polski, głębokie rozumienie losu Polaków XX wieku, ogromna wiedza o kulturze polskiej i zarazem wola ukazania całemu światu Polski i jej szczególnych doświadczeń” – pisze w zakończeniu książki dr Jaworski.