Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Książka

Książka o historii Polski bezpłatnie dostępna w internecie

książka o historii polski fot. ipn.gov.pl "Przewodnik po historii Polski 966-2016"

"Przewodnik po historii Polski 966-2016", publikacja przygotowana przez IPN i MSZ z okazji Światowych Dni Młodzieży, jest dostępna w internecie. Można ją pobrać w dziewięciu językach.

 

W czasie ŚDM publikacja była bezpłatnie rozdawana pielgrzymom. Teraz można ją przeczytać w formie elektronicznej, pobierając dokument PDF ze strony pamiec.pl. Publikacja liczy prawie 120 stron, zawiera liczne zdjęcia. Dostępna jest w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim i ukraińskim. Wydanie zawiera skrótową historię Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i krótkimi wzmiankami o polskich świętych.

Autorami książki są były prezes IPN dr Łukasz Kamiński i dr Maciej Korkuć z oddziału krakowskiego IPN. Jak wyjaśnił dr Korkuć, książka ma w skrótowej formie pomóc młodzieży zrozumieć Polskę, jej historię, kulturę, symbole, ślady wielkich postaci, z którymi młodzież zetknie podczas ŚDM 2016. "Chcemy ułatwić pielgrzymom zrozumienie tego, co zobaczą" – wskazał historyk i podkreślił, że publikacja jest opowieścią o całej historii Polski, ujętej w przystępnej formie i ze względu na katolicki charakter spotkania w Krakowie są w niej również informacje o polskich świętych. W publikacji wiele miejsca zajmuje historia II wojny światowej, ponieważ, jak wyjaśnił Korkuć - tego okresu dotyczą "rozpowszechniane na świecie kłamliwe informacje, które budują nieprzyzwoite stereotypy - oderwane od faktów i zrozumienia wojennego doświadczenia Polski".

Słowo wstępne do książki napisali prezydent RP Andrzej Duda oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Prezydent Andrzej Duda wita we wstępie pielgrzymów przybyłych do jego rodzinnego miasta i wyraża nadzieję, że zwiedzanie zabytków Krakowa pozwoli młodzieży lepiej poznać Polskę i Polaków. Zaprasza ich do ponownego odwiedzenia Polski, ale i do podjęcia nauki w naszym kraju, do poznania Polaków. Wskazuje, że Polska świętuje 1050 lat chrztu. Życzy młodym owocnego spotkania z Franciszkiem, z duchowością polskich świętych, z Polską dawną i współczesną, a także z kolegami i koleżankami z całego świata.

Również kard. Dziwisz wskazuje na 1050-letnią tradycje chrześcijaństwa w Polsce. "Polska od swego Chrztu była wierna Ewangelii, uczestnicząc w budowaniu chrześcijańskiej Europy i broniąc jej przed niebezpieczeństwami. Była przy tym ostoją wolności, tolerancji i demokracji. Nawet w najtrudniejszych momentach, rozbiorów, wojen i okupacji, stała się inspiracją dla kochających wolność ludzi na całym świecie" – pisze i zauważa, że przygotowana publikacja, zawierająca zarys historii Polski, ma pomóc młodzieży zrozumieć kraj, do którego przyjechała.

;