Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Wspomnienia

Kubańczycy wspominają wizytę Jana Pawła II na wyspie

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Kościół na Kubie obchodzi w tych dniach 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II Obchodom kościelnym towarzyszą wydarzenia kulturalne we wszystkich diecezjach na wyspie. Gościem specjalnym rocznicowych obchodów jest kard. Beniamin Stella, który 25 lat temu pełnił na Kubie funkcję nuncjusza apostolskiego i osobiście przygotowywał wizytę św. Jana Pawła II.

 

Pierwszą Mszę świętą Papież Polak odprawił na ziemi kubańskiej w Santa Clara, na terenie kompleksu sportowego Manuel Fajardo u podnóża majestatycznego wzgórza Capiro, gdzie dziś stoi jego pomnik. W tym miejscu po 25 latach mieszkańcy Santa Clara zgromadzili się na modlitwie różańcowej, a młodzi lektorzy i akolici z całej diecezji poznawali postać świętego Papieża. „Trzeba się troszczyć o godny dom dla rodzin i jedność środowiska rodzinnego, by mogły z radością przekazywać wartości etyczne i tworzyć odpowiedni klimat wysokich ideałów i życia wiarą: - upominał się o kubańską rodzinę Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w Santa Clara 22 stycznia 1998 roku.

„Od tych pamiętnych dni, my Kubańczycy, nie byliśmy już tacy sami. Coś nowego zaczęło dziać się w wielu synach tej kubańskiej ziemi” - wspomina tamte wydarzenia bp Arturo González Amador ordynariusz diecezji Santa Clara. Po 25 latach, w obliczu masowej emigracji, rosnącego ubóstwa i rozbicia kubańskich rodzin, papieskie wołanie jeszcze mocniej domaga się wysłuchania. „Wizyta Jana Pawła II rozbudziła na nowo działalność misyjną Kościoła. Powstały nowe wspólnoty w miejscach, gdzie dotychczas nie istniały. Wiele rodzin udostępniło swoje domy na potrzeby katechezy i sprawowania sakramentów” - podkreśla z radością bp Amador.

„Jan Paweł II, posłaniec Prawdy i Nadziei” - pod takim hasłem 21 stycznia otwarto w Santa Clara wystawę poświęconą Papieżowi Polakowi, która obok organizowanych gali i koncertów ma przybliżyć Kubańczykom postać św. Jana Pawła II i podkreślić znaczenie jego historycznej wizyty na Kubie.

Źródło:
;