Imieniny: Teresy, Heliodora, Jana

Wydarzenia: Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Solidarność

Kule św. Mikołaja jako wsparcie dla niepełnosprawnych

 fot. Monika Szymborska

Parafia św. Mikołaja w Krakowie wraz z tamtejszą Wspólnotą Rodzin Karmelitańskich prowadzą akcję „Złote Kule św. Mikołaja”. Jej celem jest wsparcie domów opieki dla dzieci niepełnosprawnych i matek, które spodziewają się chorych dzieci.

Jak wskazuje ks. Michał Mroszczak, który pomaga w duszpasterstwie przy parafii i zajmuje się Wspólnotą Rodzin Karmelitańskich, akcja powstała jako odzew na napięcia społeczne i protesty związane z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność przesłanki eugenicznej do aborcji z ustawą zasadniczą.

- Zastanawialiśmy się co zrobić z tym, co obserwowaliśmy na ulicach i w telewizji. Witold Cempel, moderator świecki naszej grupy, spytał wtedy czy możemy zrobić coś konkretnego i jednocześnie powiedział, że sam przeznaczył pewną kwotę na wsparcie trzech organizacji pomagającym biednym dzieciom. Użył przy tym sformułowania „Kule św. Mikołaja”. To było motorem do działania zarówno dla nazwy, jak i idei parafialnej akcji - opisuje kapłan.

Inicjatywa rozpoczęła się 6 grudnia w krakowskim kościele św. Mikołaja. Tam właśnie stanął kufer, w którym umieszczone były złote kule w stylu decoupage, które każdy człowiek dobrej woli mógł zabrać do domu i wesprzeć przelewem jedną z dwóch instytucji, zajmujących się opieką nad niepełnosprawnymi dziećmi lub matkami, które spodziewają się takich dzieci: Fundację „Bezcenni” i Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera.

- W pierwszą niedzielę do wiernych trafiło około 200 kul. Poza naszą parafią, w akcję włączyła się już także parafia św. Krzyża oraz karmelici z kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i jezuici z bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bardzo cieszy nas taki odzew - relacjonuje ks. Mroszczak.

Złote kule można podarować także w formie wirtualnej, wpłacając dobrowolną ofiarę na konto parafii: 58 1240 2294 1111 0000 3723 4113. Przelew należy zatytułować „Złote kule św. Mikołaja”. Pierwszego dnia trwania akcji ludzie dobrej woli wpłacili w ten sposób blisko 1000 zł. - Liczy się każda złotówka. Nie możemy pozostawać biernymi. Trzeba działać i pomagać oraz dawać nadzieję na wzór św. Mikołaja - zachęca do udziału w akcji duchowny.

Inicjatywa ta potrwa do 2 lutego. - Mamy nadzieję, że nasza akcja uwrażliwi na konieczność wspierania ośrodków zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi, jak i rodzicami, którzy pełnią trud opieki nad nimi każdego dnia. To dobry sposób, by przeżyć adwent, a także czas świąteczny - w duchu wrażliwości na bliźniego w potrzebie - podsumowuje ks. Mroszczak.

Oceń treść:
Źródło:
;