Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Wody

Kulturalnie

kurtyna wyspiańskiego fot. BP UMWM

Od 12 marca na skutek pandemii koronawirusa wstęp do placówek kulturalnych został zabroniony. Na szczęście dzięki Internetowi eksponaty i wystawy wielu z nich, tak w Polsce, jak i na całym świecie możemy zobaczyć nie ruszając się z domu.

Na początek warto wspomnieć niektóre instytucje kulturalne, które do pracy w warunkach kwarantanny przystosowały się w samej Małopolsce. Oczywiście są to tylko ciekawsze propozycje, gdyż zachęcamy do samodzielnego poszukiwania tych ekspozycji, które odpowiadają osobistym pasjom czy też zainteresowaniom.

Do poznania swojej siedziby online zaprasza na przykład Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Poza zwiedzaniem na jego stronie www.teatrwkrakowie.pl gmachu, jak i wnętrza, w tym widowni, sceny czy garderoby, aktorzy teatry zachęcają, by w każdą środę i sobotę o godz. 20:00 na facebookowym profilu teatru śledzić internetowy serial pt. „Zamknięci w Teatrze”.

Z kolei krakowskie Muzeum Armii Krajowej przygotowało serię podcastów, opatrzonych hasztagami #zostańwdomu z #MuzeumAK. Na stronie muzeum-ak.pl będzie można obejrzeć kolejne odcinki, za które są odpowiedzialni historycy instytucji. Pierwszy podcast poświęcono tematyce jedzenia w czasach okupacji. Jeszcze więcej ciekawych i angażujących treści można odnaleźć na stronie www.muzeumaktywne.pl.

Ponieważ wiosna coraz śmielej puka do naszych okien, warto również wybrać się na stronę Muzeum Etnograficznego w Krakowie, gdzie można obejrzeć ekspozycję poświęconą właśnie obrzędom cyklu wiosennego pt. „Od-nowa”. Wystawa na stronie www.etnomuzeum.eu opowiada tak o wiosennym ożywieniu świata, jak i stanowi ważny punkt w historii przemiany instytucji, co wiąże się z rozpoczętą przez placówkę przebudową swojej wystawy stałej.

Inną propozycję ma Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, które na stronie www.mcksokol.pl udostępniło zbiory swojej czytelni, oraz kolekcje obrazów i grafik sztuki współczesnej. Natomiast Muzeum Archeologiczne w Krakowie kusi e-zwiedzających ekspozycją mumii, sarkofagów czy innych wykopalisk z państwa faraonów. Wszystko pod adresem www.ma.krakow.pl.

Przygotowaliśmy do tego tekstu krótką wycieczkę fotograficzną po wystawie „Futuronauci”, która jest multimedialną ekspozycją Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, powstałą przy koncepcyjnej współpracy studia kreatywnego Tengent oraz dzięki opiece merytorycznej autorów bloga crazynauka.pl. Otwarto ją niespełna na miesiąc przed zamknięciem placówek z uwagi na stan epidemiczny, więc na pewno nie wszyscy zdążyli do niej dotrzeć.

W trakcie jej zwiedzania eksplorować można elementy pojazdu kosmicznego, a zarazem poznawać kluczowe zagadnienia współczesnej inżynierii i przyszłość nauki. W ramach wystawy można odkryć rozwój komputerów, zgłębić dwa sposoby komunikowania się za pomocą dźwięku i światła czy też zobaczyć materiały, które mają szczególne, często zaskakujące właściwości. Z kolei interaktywne panele umożliwiają wcielenie się w członka załogi statku i zadbanie m.in. o wyżywienie, wykonanie eksperymentu związanego z ekosystemem czy nawet wybór silnika do międzygalaktycznej podróży.

Jeśli jesteś spragniony spacerów, możesz odbyć je wirtualnie po różnych placówkach kulturalnych. Oferuje je szereg instytucji w Polsce. Dla przykładu Kopalnia Soli w Wieliczce (www.ai360.pl/panoramy/278), Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (www.muzeumgniezno.pl/spacer/muzeum_gniezno/muzeum_gniezno.html) czy Malborski Zamek Krzyżacki (muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=69124).

A komu Polska nie wystarczy, zwiedzić może choćby Rijksmuseum w Amsterdamie, prezentujące najsłynniejszych holenderskich malarzy “złotego wieku” (www.artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum),  British Museum w Londynie (www.britishmuseum.withgoogle.com) lub National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu (www.artsandculture.google.com/partner/national-museum-of-modern-and-contemporary-art-korea?hl=en).

Oceń treść:
Źródło:
;