Imieniny: Kingi, Krystyny

Wydarzenia: Święto Policji

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

Solidarność

„Kwesta Listopadowa” Hospicjum św. Łazarza w internecie

 fot. Łukasz Kaczyński Kwesta na Rakowicach.

Co roku na początku listopada młodzi i starsi jednoczyli się na krakowskich cmentarzach w zbiórkach na rzecz podopiecznych krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza. Jednak pandemia i najnowsze obostrzenia sanitarne spowodowały, że tradycyjna „Kwesta Listopadowa” będzie w tym roku przebiegać w internecie.

Placówka otrzymuje od NFZ dofinansowanie, które pokrywa koszty opieki nad pacjentami w 65%. Dlatego też hospicjum organizuje cykliczne akcje, takie jak „Pola Nadziei” czy „Kwesta Listopadowa”, które pomagają uzbierać co roku brakujące 5 mln złotych.

Niestety w dobie pandemii prowadzenie kwest jest praktycznie niemożliwe. Mimo to krakowskie Hospicjum im. św. Łazarza wciąż sprawuje opiekę nad śmiertelnie chorymi.

- Trwamy, ale bardzo potrzebujemy finansowego wsparcia dla profesjonalnej hospicyjnej opieki. Hospicjum stacjonarne, choć z wielkimi rygorami sanitarnymi przyjmuje chorych. Lekarze, pielęgniarki, psycholodzy i rehabilitanci oraz opiekunowie medyczni niosą potrzebną profesjonalną pomoc. Ksiądz kapelan codziennie odprawia Mszę św. w kaplicy hospicyjnej i odwiedza chorych, przynosząc Pana Jezusa i udzielając sakramentów - opisuje aktualną sytuację prezes hospicjum, Jolanta Stokłosa.

Takie zaangażowanie wymaga środków, a w tym roku z powodu pandemii deficyt w budżecie placówki sięgnął już 1 mln złotych. W ubiegły weekend udało się przeprowadzić kilka zbiórek, ale w bardzo ograniczonym zakresie.

- Kilkugodzinne kwesty przeprowadzone w ubiegłą sobotę i niedzielę przyniosły kwotę w wysokości 25 tys. zł.  Podobną kwotę wpłacili darczyńcy do wirtualnej puszki, która jest alternatywą dla tradycyjnej kwesty. Dziękujemy za każdy przejaw dobrej woli tak darczyńcom, jak i kwestującym - podkreśla Renata Połomska z hospicjum.

Hospicjum planowało zbiórkę także 1 listopada i w Dzień Zaduszny. - Jednak odgórna decyzja związana z bezpieczeństwem epidemicznym sprawiła, że cmentarze zostały zamknięte. Z perspektywy hospicjum to już drugi raz w tym roku, bo na wiosnę pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie akcji „Pola Nadziei”. Brak możliwości kwestowania pogłębia kryzys finansowy Hospicjum św. Łazarza - wskazuje Połomska.

Dlatego też uruchomiono specjalną wirtualną puszkę, dzięki której darczyńcy hospicjum choć nie na cmentarzach, wciąż mogą w pierwszych dniach listopada wesprzeć krakowską placówkę, wspomagającą opieką gasnące życie. Wszystko za pośrednictwem stron www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka/ i www.pomagam.pl/pola-nadziei/.

- Już teraz dziękujemy za nieocenioną pomoc - nie tylko za pamięć o chorych, ale za każde dobre słowo i obecność. One dają nam siłę i wiarę, że hospicjum przetrwa ten trudny czas i będzie mogło zawsze służyć tym, którzy potrzebują jego opieki - wyraża wdzięczność prezes Stokłosa.

Działania Hospicjum św. Łazarza w Krakowie można wesprzeć również przez dokonanie wpłaty na konto bankowe o nr 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688 (Alior Bank) z dopiskiem „wirtualna puszka”.

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstało dzięki pracy grupy synodalnej przy kościele Arka Pana w Nowej Hucie. Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" zostało zarejestrowane w 1981 r. Natomiast dom hospicyjny otwarto w 1998 r. Głównym zadaniem hospicjum jest udzielanie pomocy medycznej i duchowej chorym w ostatnich stadiach schorzeń oraz ich rodzinom. Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza” jest Organizacją Pożytku Publicznego.

Oceń treść:
Źródło:
;